Do poczytania przy kawie

Super do poczytania przy kawie lub herbacie. Piszemy o gospodarce, nieruchomościach, medycynie, sporcie i innych aspektach życia

Skuteczna sprzedaż działki

Skuteczna sprzedaż działki

Skuteczna sprzedaż działki – wchodząc na dowolny portal pośredniczący w obrocie nieruchomościami znajdziemy wiele ogłoszeń pod tytułem ‘działki na sprzedaż’. Podobne napisy znajdziemy na polach przemierzając cały kraj czy też w lokalnych gazetach. Dlaczego sprzedaż działki jest tak trudna? W większości przypadków na klienta czeka się znacznie dłużej niż w przypadku sprzedaży mieszkania czy też domu. W przypadku, gdy zależy nam na czasie i chcemy jak najszybciej sprzedać działkę a klienci się nie zgłaszają, warto poznać kilka rzeczy o których należy pamiętać przed sprzedażą.

Przygotowanie gruntu

Analogicznie jak w przypadku sprzedaży domów oraz mieszkań, działka również powinna być uporządkowana jeszcze przed etapem fotografowania czy też filmowania. Przed wykonaniem zdjęć działkę na sprzedaż należy uporządkować, usunąć śmieci i wszystkie inne rzeczy, jak narzędzia oraz zepsute fragmenty ogrodzenia. Warto również pomyśleć o skoszeniu za wysokiej trawy oraz usunięciu chwastów. Widok zarośniętego pola, zwłaszcza w kontekście działki budowlanej, może odstraszać potencjalnego klienta. Jak więc powinniśmy wykonywać zdjęcia by przyciągały uwagę na portalach z ogłoszeniami? Przede wszystkim należy wskazać na nich zalety działki na sprzedaż w okolicy Szczecina. Do takich zalet należy na pewno droga dojazdowa, odpowiednie ukształtowanie terenu oraz malowniczy krajobraz. Przy budowanie domu ważne są przyłącza, jeśli więc działka jest uzbrojona warto to  zaznaczyć na zdjęciach. Przy ogłoszeniach w internecie, mamy zaledwie kilka sekund na skupienie uwagi klientów – ważne więc żeby zdjęcia były wykonane w dobrej jakości. Coraz popularniejszą formą promocji działek na sprzedaż jest filmowanie ich z drona czy też na wysięgniku, lepiej oddają one rozmiar i kształt działki.

Atrakcyjny opis

Skuteczna sprzedaż działki

To etap, który przez wielu nie doświadczonych sprzedawców jest bagatelizowany a nawet pomijany. A to duży błąd. Przygotowanie zachęcającego opisu ogłoszenia może przyciągnąć uwagę a dzięki temu doprowadzić do zawarcia transakcji. Jak więc napisać skuteczne ogłoszenie. Konieczne jest wskazanie jak największej ilości informacji w przejrzysty, uporządkowany sposób – tak by potencjalny klient łatwo mógł odnaleźć w opisie poszukiwane informacje. Oczywiście, najbardziej zainteresują go cena, lokalizacja, dane kontaktowe czy też rozmiar i kształt działki. Większa liczba informacji zawarta w opisie może tylko pomóc, tak więc warto dodać również informację o drogach dojazdowych, uzbrojeniu działki, sąsiedztwie a nawet wypisać odległości od najważniejszych punktów jak szkoła, sklep czy też apteka. Do opisu konieczne jest załączenie mapek. najbardziej wymagane będą te z dojazdem, przyłączami mediów oraz planem działki. Cały opis powinien zostać stworzony z zachowaniem zasad języka korzyści. Stworzenie skutecznego opisu w przypadku działek na sprzedaż jest dużo trudniejsze niż w przypadku mieszkań i domów. Tam większość widać już na fotografiach, w przypadku działek większość rzeczy nie widać. Jeśli, więc brakuje Ci doświadczenia w pisaniu takich ofert, warto powierzyć to profesjonalnym firmom.

Porządek w dokumentach

Zdecydowana większość zakupów działek, motywowana jest chęcią budowy na niej domu. Wymaga to przygotowania szeregu dokumentów. Każdy klient, jeszcze przed pierwszym obejrzeniem działki, będzie chciał zobaczyć dokumenty dotyczące działki. Warto jest więc je wcześniej przygotować. Potrzebny będzie na pewno akt własności potwierdzający, że jesteśmy właścicielami działki, wyciąg z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz wypis z ewidencji gruntów. Dla potencjalnego kupującego, kluczowe mogą być zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. To one określają możliwą, dopuszczalną zabudowę na tej działce oraz jej szczegóły. Co zrobić w przypadku braku obowiązywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? W takim przypadku wystarczy złożyć w gminie wniosek o wydanie warunków zabudowy. Urząd ma na wydanie decyzji dwa miesiące. W przypadku, gdy jesteśmy właścicielami gruntu rolnego, a zależy nam na zyskownej sprzedaży należy przekształcić ją w działkę budowlaną – może to kilkukrotnie podnieść zyski ze sprzedaży. Dużym błędem popełnianym przez sprzedających jest czekanie z tym do momentu pojawienia się klienta. Samo wydanie decyzji o zmianie przeznaczenia działki z rolnej na budowalnej może zająć nawet kilka miesięcy, podczas których klient ma prawo zrezygnować. Warto, więc kwestię zmiany sposobu użytkowania zmienić jeszcze przed wystawieniem działki na sprzedaż.

Sprzedaż działek jest zadaniem trudnym. Wymaga doświadczenia i znajomości kilku zasad. Przede wszystkim, jak w przypadku mieszkań i domów, potrzebne jest dobre ogłoszenie ze zdjęciami w odpowiedniej jakości i sprzedającym opisem. Warto pomyśleć o mini klipie wykonanym z drona, podniesie to jakość i atrakcyjność oferty. Podczas spotkania z klientem należy mieć ze sobą komplet dokumentów działki oraz wiedzę na jej temat. Warto znać sąsiedztwo i planowane inwestycje w tym rejonie jak na przykład budowa utwardzonej drogi.