Do poczytania przy kawie

Super do poczytania przy kawie lub herbacie. Piszemy o gospodarce, nieruchomościach, medycynie, sporcie i innych aspektach życia

Sprzedaż domu – jak się do niej przygotować?

Sprzedaż domu - jak się do niej przygotować?

Sprzedaż domu – jak się do niej przygotować? Choć przy pierwszym kupnie domu niektórzy myślą, że jest to dom na całe życie, to po jakimś czasie dochodzą do wniosku, że pora zmienić miejsce zamieszkania i po prostu sprzedają ten pierwszy dom. Jednak nie jest to takie łatwe, szczególnie przy tak ogromnej podaży na rynku. Domy na sprzedaż w Szczecinie powinny być odpowiednio wycenione i przygotowane do transakcji.

Jak wycenić dom na sprzedaż?

Sprzedaż domu - jak się do niej przygotować?Wycena może zostać przygotowana na kilka różnych sposobów. Niektóre z nich są bardziej amatorskie, a inne wymagają specjalistycznej wiedzy i stałego orientowania się w sytuacji na rynku. Oczywiście jako osoba, która na co dzień nie porusza się wśród nieruchomości na sprzedaż, raczej nie będziesz wiedzieć, jak się do tego zabrać profesjonalnie, dlatego tutaj poznasz sposoby, które pozwolą dokonać wyceny samodzielnie.

Na początku jednak może przyda ci się pewna rada, a mianowicie, odłóż emocje na bok, ponieważ w niczym ci one nie pomogą, a mogą jedynie utrudnić sprzedaż. Fakt, że z własnym domem wiążesz wiele wspomnień, dla nikogo tak naprawdę nie ma znaczenia, ponieważ nowy nabywca, liczy na to, że otrzyma dobry dom, a nie wspomnienia kogoś obcego. Jeśli więc wpadłeś na pomysł, żeby zwiększyć wartość nieruchomości, bo masz do niej sentyment, to zrezygnuj może z tego. Jeśli to był dom kogoś znanego, to oczywiście takie fakty mają znaczenie, ale w innych wypadkach raczej nie. Pamiętaj także, aby podczas rozmów również zbytnio nie ulegać emocjom. Jeśli osoba, która będzie twoim kupcem, wyczuje twoje emocje, to możesz być pewny, że postara się tę wiedzę jakoś wykorzystać i to wcale nie na twoją korzyść.

Przechodzimy więc do wyceny

Domy  Kołobrzeg na sprzedaż można wyceniać metodą porównawczą. Nie jest ona bardzo dokładna, ale daje mniej więcej obraz tego, na ile możesz liczyć. Jak sama nazwa wskazuje, wszystko opiera się na tym, abyś porównał twoją nieruchomość do innych. Musi to być jednak porównanie do domów na sprzedaż, które są podobnej wielkości, mają podobną lokalizację, standardy i tak dalej. Nie musi to być koniecznie dom, który znajduje się w twojej okolicy, może to być nawet dom, który jest na drugim końcu Polski, ale najważniejsze jest to, by miał podobne cechy. Nie kieruj się jednak porównaniem tylko do jednej nieruchomości. Poszukaj co najmniej kilkanaście nieruchomości i sprawdź ich cechy oraz ceny, a potem możesz wyciągnąć z tego na przykład średnią i to będzie twoja podstawa.

Metoda porównawcza to dość proste rozwiązanie, które może zastosować każdy, kto ma dom na sprzedaż. Wystarczy nieco poświęconego czasu i tak naprawdę to wszystko. Nikt nie wymaga od ciebie znajomości rynku nieruchomość, budownictwa i tak dalej. Takie domy, do których można porównać twój dom na sprzedaż, trzeba jednak gdzieś znaleźć. Chyba najlepszym miejscem do tego, będzie po prostu Internet. Rozejrzyj się więc po najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych i na pewno coś znajdziesz. Na niektórych stronach możesz podawać bardzo dokładne dane, dzięki czemu nie będziesz musiał przeglądać każdego ogłoszenia i sprawdzać, czy ten dom na pewno jest podobny do twojego, ponieważ strona sama wyselekcjonuje te budynki, które chciałbyś znaleźć.

Jednak na samej możliwości poszukiwania, rola Internetu się nie kończy. Od jakiegoś czasu funkcjonują również strony, które zazwyczaj za niewysoką opłatą, umożliwiają dokonanie takiej wyceny, za pomocą odpowiedniego formularza. Nadal nie jest to profesjonalna i dokładna wycena, jednak algorytm, który został stworzony dla tej strony, robiony był przez osoby, które wiedzą, co należy wziąć pod uwagę, a jeśli z takich stron ludzie korzystają, to znaczy, że jednak ma to sens. Dlatego warto poszukać najbardziej zaufanej i najczęściej polecanej strony i po prostu skorzystać z usług.

Jeśli ktoś może sobie na to pozwolić, to wyceny może również dokonać profesjonalista, który dokładnie określi, ile wynosi cena twojego domu. Warto dokonać takiej wyceny, w szczególności, gdy sprzedajesz dom, który jest wiele wart i jesteś tego świadom. Wtedy może się okazać, że możesz zażądać za niego znacznie więcej, niż początkowo oszacowałeś.

Domy na sprzedaż Stargard możesz wyceniać jeszcze na inne sposoby, lecz może na początku skorzystaj z powyższych.

Jak zwiększyć wartość domu na sprzedaż?

Jeśli sądzisz, że chciałbyś za dom dostać więcej, niż jest on na razie wart, to może warto zastosować kilka ruchów, które zwiększą jego wartość. To nie muszą być drogie działania, lecz ważne, by robiły wrażenie. Na początku może nieco praktycznych rzeczy. Jeśli więc jest cokolwiek uszkodzonego, do wymiany jest jakaś instalacja, przydałaby się nowa podłoga, wyrównanie ścian, czy też ich odnowienie, to zrób to. Jeśli posiadasz jakieś naprawdę duże pomieszczenie, z którego można zrobić dwa, to możesz również postawić na takie rozwiązanie. No i czas na zadbanie o estetykę. Prócz wcześniejszego malowania, które również się tutaj zalicza, pozbądź się z domu rupieci i postaraj o dobre dekoracje, które zrobią dobre wrażenie na potencjalnych kupcach. Możesz nawet zainwestować w nowy wygląd mieszkania.

Domy na sprzedaż nie muszą tracić na takich inwestycjach, ponieważ jeśli wszystko jest zrobione z głową, to można na tym naprawdę dobrze zarobić.