Jak wybrać wygodne łóżko do sypialni? Sypialnia to intymna przestrzeń każdego mieszkania, której zadaniem jest nie tylko zapewnianie spokojnego snu, ale także wygodnego i wartościowego odpoczynku. Dlatego właśnie centralnym punktem każdej sypialni powinno być wygodne łóżko dopasowane do potrzeb korzystających z niego domowników. Projektujesz sypialnią dla nowo zakupionego mieszkania i zastanawiasz się nad doborem umeblowania? A może planujesz remont i chciałbyś wreszcie poprawić komfort snu, a przy okazji pozbyć się niewygodnych, starych mebli? Jeżeli tak, to dobrze trafiłeś! Przygotowaliśmy dla ciebie krótki poradnik, dzięki któremu wybierzesz wygodne łóżko do sypialni!
Klasyka jest w cenie, czyli łóżka ramowe z drewna i płyt MDF
Najczęściej spotykanym rodzajem mebli w polskich sypialniach są bez wątpienia łóżka ramowe, których konstrukcja opiera się na solidnej, drewnianej ramie podtrzymującej ciężar śpiących osób. Tego typu meble znaleźć można zarówno w wersji jednoosobowej, jak i dwuosobowej, a ich głównymi zaletami jest relatywnie niska cena oraz wysoka jakość wykonania. Większość łóżek ramowych wykonywana jest obecnie z płyt MDF, które powstają ze zmielonych wiórów drewnianych wzmocnionych celulozą i innymi substancjami chemicznymi naturalnego pochodzenia. Składniki takiej płyty są ze sobą mieszane, a następnie wytapiane w wysokiej temperaturze do pożądanego kształtu. Następnie z wykonanych w fabryce prefabrykatów składne są gotowe meble. Płyty MDF mają różne standardy wykończeniowe, w zależności od potrzeb nabywcy – ostateczny produkt może być laminowany, lakierowany, lub, dla tańszych mebli, oklejonej sklejką. Choć łóżka ramowe z płyt MDF są tańsze i niemal tak samo wytrzymałe jak klasyczne ramówki z drewna, jeżeli cena nie jest decydującym czynnikiem przy zakupie, warto jest zaopatrzyć się w meble drewniane, które zazwyczaj charakteryzują się wyższym standardem wykonania, a w efekcie dłuższym czasem eksploatacji. Łóżka ramowe sprawdzą się w mieszkaniu urządzonym w prawie każdym nurcie architektury wnętrz, a ich niezmienna popularność przekłada się na duży wybór produktów oraz niskie ceny.
Zobacz piękne inspiracje:
Skandynawski wynalazek, czyli łóżka kontynentalne
Najważniejszą alternatywą dla łóżek ramowych są tzw. łóżka kontynentalne, które nie posiadają elementów drewnianych ani ramy, na której opierałaby się całość konstrukcji. Wynalazek ten opracowany został w Skandynawii, a prawdziwą popularność zdobył za oceanem – w USA i Kanadzie. Większość tego typu mebli jest powleczona tapicerką, która generalnie ma więcej wad, niż zalet. Powierzchnia łóżek kontynentalnych bardzo łatwo się brudzi i zbiera kurz, przez co ten rodzaj mebli nie jest najlepszym wyborem dla osób z alergią na roztocza, a tapicerka charakteryzuje się małą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i, w efekcie, krótszym czasem eksploatacji całości. Mimo oczywistych wad ciężko odmówić łóżkiem kontynentalnym zauważalnej poprawy ich komfortu użytkowania, a także niezwykle stylowego wyglądu, który szczególnie dobrze wpasowuje się do wnętrz utrzymanych w stylu nowoczesnym, loftowym lub skandynawskim. Warto przy tym zauważyć, że duża różnorodność w designie i kolorystyce znacznie ułatwiają prawdopodobieństwo znalezienia odpowiednio wyglądającego mebla, a relatywnie niska cena (choć generalnie wyższa niż w przypadku łóżek ramowych) sprawia, że łóżka kontynentalne stanowią dobry wybór do nowo urządzanych mieszkań.
Składana wersalka do salonu – czy warto?
Nawet jeżeli urządzasz niewielkie mieszkanie i nie spodziewasz się regularnego przyjmowania gości, powinieneś rozważyć zakup rozkładanej kanapy do wersalki do salonu, która pełnić będzie funkcję łóżka dla osób odwiedzających. Kanapa i wersalka to niezwykle użyteczny mebel, który nie musi służyć jedynie do oglądania telewizji. Zakup rozkładanego łóżka to przede wszystkim duża oszczędność miejsca, idealna dla potrzeb kawalerek i małych mieszkań w nowoczesnym budownictwie. Połączenie funkcji kanapy i łóżka pozwala też zazwyczaj na spore oszczędności podczas zakupu umeblowania. Choć rozkładane kanapy i wersalki są z reguły dość drogie, to stanowią znacząco mniejszy koszt od porządnego łóżka oraz nierozkładalnej kanapy. Niestety niewielka cena oraz funkcjonalność nie idą w parze z komfortem użytkowania rozkładanych łóżek, które często charakteryzują się złą ergonomią i niewygodą, które mają bezpośrednie przełożenie na jakość snu i odpoczynku. Długotrwałe użytkowanie źle zaprojektowanego łóżka rozkładanego może prowadzić do niebezpiecznych chorób kręgosłupa takich jak problemy z lędźwiami czy karkiem. Dlatego właśnie, jeżeli warunki twojego mieszkania na to pozwalają, powinieneś zawsze preferować łóżka ramowe lub kontynentalne ponad rozkładane kanapy i wersalki.
Wybór odpowiedniego łóżka to decyzja na długie lata, od której zależy nie tylko komfort twojego snu (a w efekcie komfort twojego życia i pracy), ale także twoje zdrowie. Korzystanie z wygodnych mebli stanowi ulgę dla twojego kręgosłupa, a także, paradoksalnie, twojego portfela – w dłuższej perspektywie lepiej jest zainwestować w droższe, ale dobre łóżko, niż musieć co kilka lat wydawać pieniądze na nowe umeblowanie sypialni.