Do poczytania przy kawie

Super do poczytania przy kawie lub herbacie. Piszemy o gospodarce, nieruchomościach, medycynie, sporcie i innych aspektach życia

Idealna pościel do sypialni. Co warto wiedzieć o materiałach?

Idealna pościel do sypialni. Co warto wiedzieć o materiałach?

Idealna pościel do sypialni. Co warto wiedzieć o materiałach? Trudno o bliższe naszej skóry tekstylia domowe – pościel towarzyszy nam każdej nocy, dając użytkownikom poczucie komfortu i zapewniając odpowiednie ciepło podczas spania i odpoczynku. Nie od dziś wiadomo, że dobrze dobrany komplet pościeli to nie tylko sojusznik w walce o spokojny sen, ale też łatwy sposób na ozdobienie sypialni.

Bogactwo różnorodnych wzorów, kolorystyk, deseni – to wszystko sprawia, że zwykłe łóżko możemy zmienić w miejsce, w których chętnie będziemy wypoczywać czy, jeśli mamy taką możliwość, również pracować. Ale wybór pościeli to przede wszystkim wybór odpowiedniego materiału. Które tkaniny sprawdzą się w łóżku dziecka o wrażliwej skórze, na jakie tkaniny zdecydować się, jeśli poszukujemy czegoś łatwego w pielęgnacji i czy ekskluzywny wygląd może iść w parze z wytrzymałością – na te i na inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Z kupna jakiej pościeli warto zrezygnować?

Zanim przystąpimy do wyboru pościeli, zapiszmy sobie w pamięci kilka rzeczy. Po pierwsze nie decydujmy się na kupno pościeli w złym rozmiarze. Wydaje się to sprawą oczywistą, ale i tak często trudno jest nam oprzeć się pokusie zakupu kompletu, w którym np. poszewki na poduszki są w nieco większym rozmiarze niż poduszki, które posiadamy w domu. Kusić może cena lub/i niespotykany wzór, ale w każdym z tych przypadków może zrealizować się tylko jeden scenariusz – poszewka będzie się nieestetycznie zwijać, co stanie się przyczyną codziennej irytacji. Po drugie, nie kupujmy pościeli na zapas. Oczywiście w każdym domu powinno być kilka kompletów; umożliwia to pełną płynność w zmianie pościeli w dni, kiedy robimy pranie. Jeśli będziemy mieć zdecydowaną nadwyżkę pościeli, zwiększa się szansa na to, że poszewki się nam znudzą lub po prostu wyjdą z mody. Kolejna cenna wskazówka dotyczy ceny – przeważnie nie opłaca się kupować pościeli, która jest najtańsza (chyba że mamy do czynienia z wyprzedażami i dużymi obniżkami cen). W przypadku kompletów pościelowych najniższa cena najczęściej oznacza najniższą jakość. Wystarczy kilka prań, aby na takim materiale powstały nieestetyczne kuleczki i zaciągnięcia.

Bawełna niejedno ma imię, czyli kilka słów o splotach włókien

Bawełna to nadal najczęściej wybierany materiał. Wynika to z faktu, że jest miła w dotyku, dobrze odprowadza wilgoć, jest przewiewna i, co również ważne dla wielu osób, jest stosunkowo tania. Za jedyną wadę można uznać to, że tkanina dość łatwo się gniecie. Producenci dobrze poradzili sobie z tym problemem, wprowadzając na rynek pościele bawełniane z różnym wariantem włókien. Dość popularnym rozwiązaniem jest wariant satynowy i kora.

pościel bawełniana

Splot satynowy sprawa, że pościel jest niezwykle gładka i charakteryzuje się delikatnym połyskiem. Taka bawełna satynowa jest wytrzymała i miła w dotyku. Jeśli zadbamy o to, aby pościel była równo rozwieszona podczas schnięcia, nie będziemy musieli jej prasować. Kora to splot, który sprawia, że tkanina wyposażona jest w charakterystyczne wgłębienia i wypukłości. Zaletą kory jest brak konieczności prasowania. Materiał posiada naturalne nierówności, przez co nie widać na nim zagnieceń. Osoby o wrażliwej osobie, dzieci lub po prostu osoby nieprzyzwyczajone do tego materiału mogą uznać, że pościel z kory „gryzie”. W tym ostatnim przypadku wystarczy po prostu odrobina cierpliwości – po krótkim czasie przestaniemy odczuwać negatywne wrażenie. W pozostałych sytuacjach możliwe, że lepszym rozwiązaniem będzie inny rodzaj splotu.

Ekskluzywne materiały – o czym trzeba wiedzieć, decydując się na luksusowe rozwiązana pościelowe?

Idealna pościel do sypialni. Co warto wiedzieć o materiałach?Zdecydowanie rzadziej decydujemy się wyposażać swoje mieszkania w pościel z jedwabiu i lnu. Zwłaszcza ten pierwszy wariant kojarzy się z luksusem, bogactwem i elegancją. Pewna niechęć do zakupu pościeli właśnie z tych materiałów w dużej mierze wynika z ceny; takie komplety są wyraźnie droższe od swoich bawełnianych odpowiedników. Nie jest to jednak jedyny powód. Tekstylia pościelowe pierzemy (a czasem również prasujemy) wielokrotnie, dlatego chętniej odnosimy się do rozwiązań, które wymagają mniej naszego wkładu pracy. W przypadku lnu i jedwabiu utrzymanie pościeli w atrakcyjnym stanie jest nieco trudniejsze. Jedwab jest przyjemny w dotyku, ma właściwości hipoalergiczne i daje skórze uczucie miłego ochłodzenia, ale wymaga stosowania specjalnych środków do prania. Len z kolei kojarzy się z solidnością, dobrze przepuszcza powietrze, polecany jest alergikom, ale wiąże się z dość istotną wadą – łatwo się gniecie i trudno się go prasuje, zwłaszcza że jest materiałem stosunkowo grubym.

Wybierając pościel, starajmy się dokładnie zapoznać z właściwościami każdego z materiałów. Każda nowa pościel prezentuje się atrakcyjnie, ale po egzaminie w postaci kilku-kilkunastu prań możemy bez trudu rozpoznać, która z nich była słabej jakości. Dobry research i wiedza dotycząca cech poszczególnych tkanin pozwoli nam uniknąć takich błędów, jak np. wybór pościeli poliestrowej, jeśli jesteśmy alergikami, lub wybór pościel lnianej, jeśli prasowanie to najbardziej znienawidzona przez nas czynność.