Pompy ciepła – co warto wiedzieć? W ostatnim czasie znacznie wzrosło zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami dotyczącymi produkowaniem energii w gospodarstwach domowych. Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie na swoim dachu paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych. Na uwagę zasługuje także pompa ciepła.
Jest to urządzenie grzewcze, dzięki któremu można uniezależnić się od wciąż rosnących stawek za ciepła i paliwa wykorzystywane do ogrzewania. Pompy ciepła stają się standardem także z powodu wprowadzenia wymogów unijnych zgodnie, z którymi rekomenduje się rozwiązania energooszczędne. Co warto wiedzieć na temat tego urządzenia i jak ono działa?
Czym jest pompa ciepła?
Na początku warto podkreślić, że pompa ciepła nie jest źródłem ciepła, ale jego przekaźnikiem. W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów czy pieców zamiast wytwarzać ciepło pobiera je z otoczenia i przekształca w postać użyteczną, którą następnie przekazuje do instalacji grzewczej znajdującej się w budynku np. do grzejników.
Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, mogą one czerpać ciepło z wody, grunty czy powietrza. Rodzaj źródła ma kluczowe znaczenie dla ilości pozyskanego ciepła możliwego do wykorzystania.
Jak działa pompa ciepła?
Do działania pompy ciepła zostają wykorzystywane najbardziej podstawowe zjawiska fizyczne, które mają związek z rozprężaniem i sprężaniem gazów. Wykorzystują one te same zjawiska, co klimatyzatory czy lodówki. Zostaje odwrócony naturalny kierunek ruchu ciepła i to co było ciepłe nagrzewa się jeszcze bardziej. Pompa nie działa jednak samoczynnie. Do jej funkcjonowania konieczne jest wykorzystanie gazu.
Rozprężenie gazu pozwala na odebranie ciepła z otoczenia, z kolei sprężenie zwiększa jego ciśnienie i pozwala na podniesienie temperatury. Gaz przechodzi jako postać płynna i w takiej postaci przekazuje ciepło do instalacji grzewczej. Taki cykl trwa w koło.
Co czego przydaje się pompa cieplna?
Najczęściej pompa ciepła jest wykorzystywana do ogrzewania budynków. Może ona zastępować kocioł czy piec. Pompa zapewnia także ciepłą wodę przez cały rok. Pompy mogą także działać jak klimatyzacja. Rośnie także oferta dotycząca wykorzystania pomp ciepła do podgrzewania wody w basenie.
Dlaczego warto wykorzystać pompę ciepła do ogrzewania domu?
Można wyróżnić wiele argumentów przemawiających za tym, że warto zdecydować się na ogrzewanie domów za pomocą pompy ciepła. Przede wszystkim obniża ona koszty związane z budową domu, ponieważ nie trzeba budować komina czy magazynować opału. Kolejną kwestią jest brak konieczności poszukiwania taniego i dobrego składu paliwa. Pompa ciepła to także jedno z najtańszych źródeł ciepła. Nie wymaga ona żadnej, dodatkowej obsługi. Wystarczy tylko dobrze ją ustawić i dostosować jej działanie do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego.
Decydując się na pompę ciepła https://pompy-ciepla-24.com.pl/ można mieć także pewność, że bardzo szybko zwrócą się wszelkie, zainwestowane nakłady finansowe. Pompa charakteryzuje się także długą żywotnością. Warto także zaznaczyć, że jest to rozwiązanie bardzo przyjazne dla środowiska, dlatego też można uzyskać atrakcyjne dofinansowania. Pompa ciepłą może działać na dwa sposoby i w zimie ogrzewać pomieszczenia, a w lecie przyczyniać się do ich chłodzenia. Jest to dodatkowy komfort dla mieszkańców oraz oszczędność, ponieważ nie trzeba inwestować w klimatyzację.
Co jeszcze warto wiedzieć o pompach ciepła?
Pompy ciepła można stosować zarówno w nowych jak i zmodernizowanych budynkach. Poleca się ją jako alternatywę dla kotłów zasilanych gazem płynnym lub olejem opałowym. Pozwala ona na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania.
Można wyróżnić pompy ciepła, które pobierają ciepło z wody, powietrza lub z gruntu. Pierwsza z nich wykorzystuje ciepło zgromadzone dzięki wodzie gruntowej. Aby odpowiednio funkcjonowała konieczne jest wykonanie studni głębinowej czerpanej i zrzutowej. Jeżeli ktoś ma staw lub inny zbiornik wody, studnie nie będą potrzebne.
Pompa ciepła, która pobiera ciepło z powietrza ma jedną zasadniczą wadę. Jej efektywność spada, gdy na zewnątrz robi się zimniej. Paradoksalnie to właśnie wtedy konieczne jest wytworzenie jak największej ilości ciepła. Kiedy nadejdą mrozy, taka pompa w ogóle nie działa i uruchamia się specjalna grzałka, która została w nią wbudowana. Niestety wpływa to na wzrost kosztów ogrzewania.
Ostatnim rodzajem jest pompa czerpiąca ciepło z gruntu. Jest ona najczęściej wykorzystywana ze wszystkich rodzajów. Pod ziemią umieszcza się specjalny wymiennik ciepła, który zapewnia pompie korzystne parametry. Aby możliwe było uzyskanie jak największej ilości ciepła, wymienniki powinny znaleźć się na takiej głębokości, gdzie panuje najwyższa temperatura. W praktyce zazwyczaj umieszcza się go niżej niż strefa przemarznięcia gruntu, która zazwyczaj znajduje się na poziomie 0,8 do 1,4 metra poniżej poziomu terenu. Zdecydowanie warto rozważyć zakup pompy ciepła, aby można ogrzewać swój dom w tańszy i bardziej ekologiczny sposób. W połączeniu z panelami fotowoltaicznymi pozwoli ona na całkowite uniezależnienie się od elektrowni i zakupu paliw.