Do poczytania przy kawie

Super do poczytania przy kawie lub herbacie. Piszemy o gospodarce, nieruchomościach, medycynie, sporcie i innych aspektach życia

Dlaczego warto zastosować połączenie rekuperacji i pompy ciepła?

Dlaczego warto zastosować połączenie rekuperacji i pompy ciepła?

Dlaczego warto zastosować połączenie rekuperacji i pompy ciepła? Rekuperacja i pompy ciepła to tematyka, która dla laika może wydawać się pełna technicznego żargonu oraz niezrozumiałych pojęć. W dzisiejszym tekście wyjaśniamy, jak działa każde z tych urządzeń i dlaczego warto z ich pomocą stworzyć instalację grzewczo-wentylacyjną. Z garścią tych cennych informacji dużo łatwiej będzie podjąć decyzję o ewentualnym montażu takiego rozwiązania.

Rekuperacja i pompy ciepła – całkowite podstawy, które pomogą zrozumieć działanie instalacji

Rekuperacją nazywa się proces polegający na wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W tradycyjnych, standardowych wentylatorach proces opiera się na wentylowaniu grawitacyjnym, bazującym na procesie ciągu kominów. W takim wariancie powietrze jest zasysane. Chociaż ta metoda stosowana jest od lat, wiąże się z szeregiem wad. Po pierwsze nie pozwala na usuwanie z pomieszczeń domu wilgoci (co jest problemem zwłaszcza w sytuacji, w której nie możemy wywietrzyć mieszkania przez smog za oknem). Po drugie może prowadzić do wychłodzenia domu. W procesie rekuperacji mamy do czynienia z inną sytuacją. Najważniejszą różnicą jest fakt, że jest to wentylacja mechaniczna, która działa dzięki rekuperatorowi. To właśnie ten element generuje i wprawia w ruch powietrze. Nie są to jednak jego jedyne funkcje. Oprócz tego kontroluje ruch powietrza w pomieszczeniu, które jest nawiewanego oraz takiego, które z pomieszczeń jest usuwane. Jednocześnie pozwala odzyskać ciepło z powietrza, które już się nagrzewa, ale jest brudne (przez obecność dwutlenku węgla). Rekuperacja i pompy ciepła w całym tym procesie mogą się doskonale uzupełniać. Pompa ciepła umożliwia takie przetworzenie energii naturalnej, że da się ją później wykorzystać i użytkować w gospodarstwie domowym. Z kolei rekuperator pozwala energię, która już była w obiegu, ponownie przetworzyć.

Skąd oszczędność, jaką daje rekuperacja i pompa ciepła?

Na początku warto sobie uświadomić, że nawet energooszczędna wentylacja przyniesie straty ciepła. Ta strata zależy od indywidualnych uwarunkowań instalacji oraz budynku, ale szacuje się, że za pośrednictwem układu wentylacyjnego z domostwa może uciekać nawet połowa ciepła. Rekuperator wykorzystuje ten proces. Działa w taki sposób, że ogrzewa powietrze napływające za pomocą już ciepłego powietrza wywiewanego z domu. W efekcie do ogrzania powietrza zużywa się mniej energii. Dlaczego w takim zestawie przydaje się również pompa ciepła? Dzięki pompie możliwe jest wytworzenie ciepła lub chłodu (w zależności od potrzeb użytkownika), które są tanie, bo pochodzą ze środowiska przyrodniczego. Połączenie rekuperacji i pompy ciepła jest więc rozwiązaniem, które nie tylko jest opłacalne, ale też jest ekologiczne.

Jak to rozwiązanie wpływa na twoje zdrowe?

Możliwość zapewnienia komfortu termicznego domownikom jest oczywiście ważna, ale siłą połączenia rekuperacji i powietrznej pompy ciepła jest to, że oprócz opłacalności i wydajności technicznej, pozwala przyczynić się do ochrony środowiska oraz zdrowia ludzi. W czasach, w których regularnie podnosi się problem smogu, dymu oraz ich wpływu na zdrowie, czas zastosować metody, które przynoszą realne efekty. Mieszkańcy niewielkich mieszkań próbują ratować się mobilnymi oczyszczaczami powietrza. Co jednak, jeśli mieszkamy w większym domu? Czemu klimatyzacja nie działa?Rekuperacja sprawia, że dom ma nieprzerwany dostęp do czystego powietrza. Otwieranie okien, za którymi panują niezdrowe warunki, podrażniają oczy, skórę i drogi oddechowe, staje się zbędne. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że taki proces chroni nie tylko przed smogiem. Coraz więcej osób boryka się z różnego rodzaju alergiami. Dotyczy to również najmłodszych. Z tego powodu okres pylenia roślin dla wielu jest przeprawą przez piekło i utrzymującym się przez dłuższy czas gorszym samopoczuciem. Rekuperacja zmniejsza negatywne efekty uczulenia na pyłki, pozwalając na normalne, niezakłócone kichaniem i uporczywym katarem, życie. Instalacja dba o to, aby w domu znajdowało się powietrze oczyszczone z wszelkich alergenów, pyłków traw i innych roślin. W ten sposób mieszkanie staje się oazą spokoju, w którym nie musimy martwić się o łzawiące, swędzące oczy oraz inne objawy alergii i mamy szansę po prostu wypocząć.

Kwesta wilgoci

Mówiąc o alergiach, konieczne należy wspomnieć o jeszcze jednym alergenie, który może powodować m.in. uporczywe ataki astmy. Grzyb, który raz rozgości się w mieszkaniu, trudno jest usunąć, a gdy wydaje się, że wreszcie się to udało, problem po pewnym czasie wraca. Dzieje się tak zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych na wilgotnienie, takich jak np. piwnice czy mieszkalne sutereny. Rekuperator pozwala na kontrolę kanałów wlotowych i wylotowych powietrza. Ryzyko zbytniego gromadzenia się w domu pary wodnej zostaje zlikwidowane, a szkodliwa pleśń nie będzie miała warunków do rozrostu. Taka kontrola wilgotności powietrza z pomocą rekuperatora to najskuteczniejsza metoda walki z grzybem i pleśnią, bo zamiast usuwać efekty zbyt dużej wilgotności powietrza (i przy okazji borykać się z pogorszeniem stanu zdrowia) zwyczajnie nie doprowadzamy do powstania problemu.