Do poczytania przy kawie

Super do poczytania przy kawie lub herbacie. Piszemy o gospodarce, nieruchomościach, medycynie, sporcie i innych aspektach życia

Które dyski są lepsze: SSD czy HDD?

Które dyski są lepsze: SSD czy HDD?

Które dyski są lepsze: SSD czy HDD? Rynek komputerowy rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Na rynku nieustannie pojawiają się nowe produkty i usługi, które gwarantują nam wydajność urządzeń elektronicznych na niespotykanym do tej pory poziomie. Jedną z największych rewolucji w dyskach twardych było pojawienie się dysków SSD. Całkowicie zrewolucjonizowały one wydajność komputerów stacjonarnych i laptopów. Dyski SSD gwarantują wydajność na niezwykle wysokim poziomie, co doceniają profesjonaliści oraz zapaleni gracze. Czym dokładnie różnią się dyski SSD od tradycyjnych dysków HDD? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Dysk twardy – jeden z najważniejszych podzespołów komputera

Nowoczesne dyski SSD podbijają rynek i zdobywają mnóstwo oddanych zwolenników. Ich cen z roku na rok są coraz atrakcyjniejsze. Użytkownicy komputerów stacjonarnych oraz laptopów cenią sobie fakt, iż dzięki dyskom SSD mogą znacząco zwiększyć wydajność swoich urządzeń. Dysk twardy to obok pamięci RAM jeden z tych podzespołów, który bez problemu można wymienić samodzielnie. Jednocześnie jest to także jeden z najważniejszych elementów każdego elektronicznego urządzenia. Podejmując decyzję o wyborze dysku warto posiadać dokładną wiedzę w tym temacie. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że dany dysk w pełni wpisuje się w nasze potrzeby i oczekiwania.

Najważniejsze rodzaje dysków twardych

Dysk twardy pełni niezwykle ważną rolę w każdym komputerze stacjonarnym i laptopie. To na nich przechowywane są nasze wszystkie pliki a także system operacyjny. Od pojemności dysku uzależnione jest to, ile plików będziemy mogli na nim zgromadzić. Dyski twarde do komputerów stacjonarnych i laptopów mogą być produkowane w następujących technologiach:

  • dyski HDD – tradycyjny rodzaj dysku, w którym znajduje się dysk magnetyczny talerzowy,
  • dyski SSD – nowoczesny rodzaj dysku nazywany półprzewodnikowym,
  • dyski SSHD – hybrydowy rodzaj dysku, w którym znajduje się dysk talerzowy wraz z dodatkowym slotem na pamięć SSD. 

Wszystkie powyżej wymienione rodzaje dysków posiadają zarówno szereg atutów jak i wad. Wybór dokładnego modelu powinniśmy w szczególności uzależnić od tego, jaki jest nasz budżet oraz potrzeby i oczekiwania. W dalszej części artykułu omawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne dysków twardych. 

Dyski HDD – charakterystyka

Dyski HDD to tradycyjny rodzaj dysku, tzw. dysk talerzowy. Zapisują one wszystkie dane komputera lub laptopa na wirującym talerzu. Ten rodzaj dysku cieszył się ogromną popularnością przez bardzo wiele lat, jednak w ostatnim czasie jest wypierany przez dyski SSD. W przypadku dysków HDD producenci nie mogą nam już zaoferować niczego nowego oprócz dodawania większej ilości pamięci podręcznej. Tylko nieznacznie ulepszana jest szybkość zapisu oraz odczytu plików. Warto wiedzieć, że w laptopach stosowane są dyski 2,5-calowe. Dysk do laptopa może posiadać prędkość talerzy od 5400 do 7200 rpm. Oczywiście im większa jest prędkość dysku, tym większa jest jego wydajność. 

Które dyski są lepsze: SSD czy HDD?Ogromnym atutem dysków HDD jest fakt, iż są one zdecydowanie tańsze od nowoczesnych dysków SSD. Bez problemu można bowiem znaleźć dysk talerzowy o pojemności w wysokości 2 TB bądź 3 TB w bardzo atrakcyjnej cenie. Taka pojemność pozwala na swobodne magazynowanie ogromnej liczby danych. Duża przestrzeń na pliki jest dzisiaj jednym z priorytetów dla każdego użytkownika. Tradycyjne dyski HDD zapewniają nam optymalną liczbę miejsca, a jednocześnie nie kosztują wiele. Dysk HDD o pojemności 1 TB dostaniemy obecnie już za około 200 złotych, zaś za dysk SSD o tej samej pojemności będziemy zmuszeni zapłacić pięć razy więcej, bo aż 1000 złotych! 

Wśród najważniejszych wad dysków HDD trzeba przede wszystkim wspomnieć o tym, iż mają one o wiele mniejszą wydajność. Skutkuje to znacznie dłuższym uruchamianiem systemu, dłuższym ładowaniem oraz otwieraniem aplikacji. Oprócz tego, ich cechą charakterystyczną jest również trochę głośniejsze działanie oraz nagrzewanie się. Dyski HDD są także znacznie bardziej podatne na uszkodzenia i awarie. 

Dyski SSD – charakterystyka

Dyski SSD pojawiły się na rynku wraz z rozwojem pamięci flash. Początkowo pamięć flash była dostępna wyłącznie w postaci dobrze znanych i bardzo popularnych pendrive’ów. Najważniejszą cechą charakterystyczną wszystkich dysków SSD jest fakt, iż zapewniają one niezwykle wysoką wydajność pod względem prędkości zapisu oraz odczytu zgromadzonych danych. Może ona wynosić od 250 do nawet 1Gb/s lub więcej. 

Dyski SSD przeważają nad tradycyjnymi dyskami HDD prawie pod każdym względem. Za taki luksus trzeba jednak słono zapłacić. Warto jednak pamiętać o tym, że jeżeli dysponujemy odpowiednim budżetem, zakup dysku SSD z pewnością okaże się rewelacyjnym rozwiązaniem. Zapewni to nam wydajność urządzenia na niespotykanym do tej pory poziomie. W dyskach SSD mamy znacznie większe szybkości odczytu i zapisu wszystkich zgromadzonych danych. System operacyjny uruchamia się w maksymalnie kilka sekund, a każda aplikacja ładuje się także bardzo szybko. Nie ma mowy o żadnym zacinaniu systemu.