Do poczytania przy kawie

Super do poczytania przy kawie lub herbacie. Piszemy o gospodarce, nieruchomościach, medycynie, sporcie i innych aspektach życia

Tapety ścienne – praktyczny hit dekoracyjny czy bezwartościowy wymysł?

Tapety ścienne – praktyczny hit dekoracyjny czy bezwartościowy wymysł?

Tapety ścienne – praktyczny hit dekoracyjny czy bezwartościowy wymysł? Za ich pomocą w niesłychanie szybkim tempie można dokonać totalnej metamorfozy wnętrza zmieniając jego styl, klimat, nadając charakteru. Jednak aby stwierdzić, czy warto inwestować w tego typu nowatorstwo, warto zagłębić się w temat i zacząć od tego, czym w ogóle owe tapety ścienne są.

 

Mianowicie, jest to materiał okleinowy wykorzystywany do ozdabiania ścian wewnętrznych domów prywatnych bądź też lokali użyteczności publicznej. Wykonywany może być z różnorakiego materiału – papieru, tkaniny, tworzyw sztucznych a nawet skóry. Wzór na nich może być nadrukowany lub też wytłoczony. Są one sprzedawane w rolkach – standardowo pasek tapety ma 53 cm szerokości i ok. 10 m długości. Są one popularne nie tyle ze względu na walory estetyczne, co na samą praktyczność – wówczas kiedy ścianę pomalowaną farbą odnawiać należy średnio co 2 lata, tapeta może gościć na ścianie nawet  10 lat w stanie nienaruszonym. Co więcej, tapety mogą też ukrywać mankamenty i wady ścian – nierówności, zadrapania, zarysowania. Mogą też pełnić funkcję ocieplenia, bądź wyciszenia pomieszczenia. Dodatkowym plusem jest fakt, iż posiadając tapetę dużo łatwiej jest dbać o czystość ścian.

Zagłębiając się w temat tapet ściennych i zajmując określone stanowisko na ich temat, warto  wymienić ich rodzaje. Wyróżniamy klasyfikację tego rodzaju ozdób ściennych ze względu na materiał z którego zostały wykonane:

– tapety papierowe – w całości wykonane są z papieru typu duplex, który jest wielowarstwowy i nadaje się do zadrukowania lub do uszlachetniania. Występują w dwóch wersjach – lekkiej, czyli jednowarstwowej albo ciężkiej, czyli dwu- lub trzywarstwowej. Na tego typu tapetach znajdziemy najwięcej wzorów i niebanalnych dekorów. Możemy wśród nich wyróżniać tapety gładkie, jednobarwne, wzorzyste i strukturalne, a nawet fosforyzujące. Zaletą tego rodzaju tapet jest ich cena – są one bowiem najtańsze spośród wszystkich rodzajów, zwykle ich cena oscyluje w granicach kilkunastu złotych. Jednak co za tym idzie – oprócz tego, że są piękne, są również najmniej trwałe, najmniej odporne na zabrudzenia i wilgoć. Najlepiej je stosować w miejscach, gdzie nie będą narażone na uszkodzenia czy zaplamienia – najlepiej w sypialniach. Dzięki temu, że pokryta nimi ściana oddycha, polecane są dla alergików. Decydując się na taki rodzaj tapet należy mieć wzgląd na to, iż każda próba usunięcia plam lub kurzu, będzie skutkować widocznością na tapecie ściennej.

– tapety winylowe – ich papierowa wierzchnia warstwa pokryta jest dodatkowo spienionym winylem, czyli pastą z polichlorku winylu, lub cienką folią z plastikowanego polichlorku winylu. Dzięki temu są one niesłychanie wytrzymałe, odporne na częste zmywanie, uszkodzenia i zabrudzenia. W zależności od rodzaju spienionego winylu i techniki jego nakładania tapeta zyskuje większą lub mniejszą zmywalność. Stosowane są zwykle w pomieszczeniach gospodarczych, kuchniach i łazienkach. Cena rolki takiej tapety to około 30 zł.

– tapety flizelinowe – ten rodzaj w odróżnieniu od poprzedników, nie jest wykonany z papieru nawet w warstwie spodniej. Tapety te zawierają fizelinę powstałą w wyniku łączenia celulozy i poliestru, co daje im elastyczność i właściwości tkanin, dzięki czemu dobrze przylegają do ścian. Jest to rodzaj tapet określany mianem nowej generacji, głównie ze względu na łatwość montowania – robi się to szybko, łatwo i dokładnie. Tapety te są wytrzymalsze, a ponadto potrafią kryć nierówności ściany nawet do 4 mm. Może znaleźć je w wymiarach standardowych lub dwa razy szersze.

– tapety reliefowe – one również są wykonane z papieru, lecz są pokryte trójwymiarowym nadrukiem. Głównie stosuje się je w kuchniach ze względu na ich dużą odporność na zabrudzenia i wilgoć.

– tapety szklane – wykonane są z włókien szklanych, podczas których tkania powstaje materiał o różnych wzorach. W efekcie taka tkanina jest przesycana specjalistyczną preparacją, nadającą tak zwany chwyt papierowy i zabezpieczającą tapetę przed moknięciem, nawilgnięciem i uszkodzeniami mechanicznymi. Tapety takie są odporne na ogień i montowane na różnorakich powierzchniach, takich jak metal, drewno czy gips. Stosowane są nie tylko w celach dekoracyjnych, ale również w celu zakrycia pęknięć, zarysowań i zniwelowania nierówności powierzchni. Często znaleźć je można w przedpokojach i korytarzach. Po nałożeniu, maluje się je fachowymi farbami w celu intensyfikacji ich zalet. Dzięki temu można je wielokrotnie czyścić. Co więcej, wolno je kilkukrotnie malować, a wytłoczony wzór i tak będzie świetnie widoczny. Takie tapety są tak odporne na zadrapania, zarysowania i inne przeciwności, że zostaną na ścianie nawet do 30-stu lat. Jeśli chodzi o ich wygląd, najczęściej są one jednokolorowe, gładkie bądź z wytłoczonymi wzorami – paski, groszki, jodełka, i tym podobne. Oprócz wielu zalet, mają jedną wadę – niezwykle ciężko jest pozbyć się takich tapet ze ścian – czasem odchodzą wraz z tynkiem. Najtańsze z nich kosztują nawet 4 złote za 1 metr kwadratowy.

– fototapety – wykonywane są z papieru lub fizeliny. Na ich powierzchni nadrukowywane są fotografie, często zwierząt, krajobrazów, ludzi.

– tapety raufazowe – to szczególnego rodzaju tapety, bowiem są przeznaczone do malowania farbami akrylowymi, mającymi za zadanie nadać ścianie sprecyzowaną fakturę, która uzyskiwana jest poprzez wiórki drzewne rozmieszczone między warstwami tapety. Dodatkowym atutem jest możliwość wielokrotnego przemalowywania takich tapet. Taki rodzaj bardzo dobrze maskuje ściany i pięknie je dekoruje. Cena jednej rolki to około 30 zł.

– tapety tekstylne  – wykonywane są z różnorakich materiałów, najczęściej jedwabiu, lnu – tapety welurowe – którymi pokryty jest papier lub akryl. Nadają one wnętrzu wyjątkowy, ciepły, klimatyczny i oryginalny charakter, zwykle w stylu klasycznym lub glamour. Zwykle stosowane są w salonach, gabinetach czy sypialniach. Rozpoznać je można zwłaszcza po cenie, która ma wartość nieraz kilkuset złotych za metr kwadratowy. Tańsze tego rodzaju tapety wykonywane są z włókien syntetycznych – wiskozowych lub polipropylenowych. Mają dużą gamę wzorów – od nowoczesnych, aż po te historyczne. Czyścić je można środkami do tkanin.

– tapety korkowe – istnieje wiele odmian tych tapet. Różnią się kolorem i fakturą. Stosowane są zwykle wycinkowo, jako akcent lub uzupełnienie całości, pełnią funkcje jedynie dekoracyjne. Zwykle nie pokrywa się nimi całych ścian. Pokryta nimi ściana jest gładsza w dotyku, a pomieszczenie cieplejsze i bardziej wytłumione. Takie tapety pomalowane bezbarwnym lakierem do drewna, są odporne na działanie wody.

– tapety natryskowe – są one dość nietypowe, bo nanoszone na ścianę nie wałkiem i klejem, a pistoletem. Można je nakładać nie tylko na ściany, ale także na rury i meble albo pokryć jedną ścianę gładką tapetą, a drugą gruboziarnistą w tym samym lub innym kolorze. Można je malować i odświeżać. Mają one trwałość około 10 lat. Występują w kolosalnej gamie kolorystycznej, ale jedynie jako jeden kolor – nie wzór. Jedynym elementem dekoracyjnym jaki możemy zobaczyć na tapecie natryskowej to brokat.

– tapety akrylowe – są wykonane z papierowego podłoża pokrytego pianką białą lub różnokolorową. Jej powierzchni nie można przemywać, lecz wolno ją malować. Jej wzór zależy od ilości nagromadzonego akrylu. Nadają się one do pomieszczeń rzadko używanych – takich jak sypialnia – ze względu na wysokie prawdopodobieństwo uszkodzenia ich.

– tapety styropianowe – ich głównym celem jest wytłumienie hałasu i ocieplenie pomieszczenia. Pomimo tego, że produkowane są tylko w białym kolorze, można na ich wierzchnią warstwę papieru naklejać inne tapety dekoracyjne.

– tapety japońskie – są to wyjątkowe tapety – mają postać suchego proszku, który należy rozrobić  w odpowiednich proporcjach z wodą i nanieść na ścianę jak tynk. Atutem tego typu tapet jest ich szybkie zdemontowanie i położenie gdzie indziej – wystarczy ją jedynie namoczyć, zdjąć i ułożyć w innym miejscu.

Po poznaniu rodzajów tapet biorąc pod lupę materiał, z którego zostały wykonane, przejdźmy do zróżnicowania ich pod względem wzorów, do których należy dopasować meble i wystrój wnętrza, jeżeli już decydujemy się na tego typu ozdobę ścian.

Należy dobierać wzór tapety do miejsca, w którym będzie ona zamontowana:
– w pokoju dziennym sprawdzi się coś niekrzykliwego, spokojnego. Nadruki kwiatowe, ozdobne będą tu świetnym rozwiązaniem.

– do sypialni wybieramy wzory dodające przytulności, które uspokajają, wyciszają, o stonowanych barwach
– poszaleć można w pokojach dziecięcych, gdzie tapety montuje się żywe, kolorowe, często przedstawiające postaci z kreskówek, bohaterów bajek, czy animacyjne zwierzątka.

– do jadalni wybieramy coś, co będzie się komponowało ze stołem i krzesłami, mowa tu na przykład o dużych, geometrycznych wzorach, kwiatach lub innych motywach roślinnych.

Wytapetowanie wnętrza jest najszybszym sposobem na jego odnowienie i bogate przyozdobienie, nie martwiąc się o bałagan i uciążliwości związane z remontami. W zależności od upodobań lub typu wnętrza, możemy położyć tapetę na jedną lub kilka ścian. Raczej nie w guście jest tapetowanie wszystkich ścian w pomieszczeniu. Z biegiem czasu tapety też zaczęły być stosowane jako akcenty, detale – kładzione na części ścian, a nie na całość, traktowane jak obrazy. I tak na przykład w sypialni kładzione są w miejscu zagłówka, a w salonie jako tło dla kanapy. Jednak należy pamiętać o tym, że kładąc tapetę na części ściany należy kierować się zasadami symetrii – równymi odległościami między pasami wobec siebie lub wobec ściany.

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione funkcje, zalety i wady, można dojść do wniosku, iż tapety ścienne nie są szybko przemijającą modą, czy też wymysłem dekoratorów, ale praktycznym ułatwieniem dla przyozdobienia każdego wnętrza.