Laweta czy autolaweta? Poznaj różnice: decydując się na otwarcie biznesu w branży samochodowej mamy kilka możliwości. Najoczywistszym skojarzeniem jest auto-komis, gdzie sprzedawać będziemy Swoje samochody lub oferować powierzchnie dla innych sprzedających. To zajęcie dla osób o sprzedażowym talencie bez którego ciężko będzie się odnaleźć na tym wysoce konkurencyjnym rynku.
Wielu młodych fanów motoryzacji otwiera własny warsztat samochodowy, który wykonuje kompleksowe naprawy lub tylko w wyspecjalizowanych dziedzinach jak elektromechanika, tuning czy detailing. Posiadając odpowiednie miejsce oraz specjalistyczna wiedzę może okazać się to bardzo dochodowym biznesem. Innymi popularnymi specjalizacjami są pomoc drogowa, transport samochodów czy też wypożyczalnia autolawet. Do prowadzenia tego typu biznesu potrzeba nie tylko odpowiednich uprawnień, ale przede wszystkim specjalnego sprzętu. Na czym jednak polega różnica między lawetą a autolawetą? W jakich przypadkach potrzebna będzie laweta Szczecin, a w jakim autolaweta? Jakie uprawnienia wymagane są do prowadzenie obu urządzeń? Zapraszam do przeczytania poradnika.
Autolaweta
Na wstępie warto zaznaczyć, że autolawety najczęściej wykorzystywane są w firmach świadczących usługi pomocy drogowej. Sama autolaweta to pojazd posiadający specjalną platformę, którego głównym zadaniem jest przewożenie uszkodzonych samochodów lub maszyn. Często wykorzystywana jest również do przewożenia nowych samochodów. Zaletą autolawet jest mniejszy rozmiar niż samochodu z lawetą. Przez co prowadzenie takiego samochodu nie jest trudne. Stąd do prowadzenia tego auta potrzebne jest jedynie prawo jazdy kategorii B. Nie wymagane są żadne dodatkowe uprawnienia. Na polskim rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących wynajem autolawet. Korzyści z ich użytkowania dostrzegają już nie tylko właściciele firm oferujących pomoc drogową, ale również właściciele komisów czy też salonów dealerskich.
Laweta
W odróżnieniu od autolawet, laweta nie jest integralną częścią samochodu. Jest to przyczepa służąca do przewozu samochodów nowych i używanych a także uszkodzonych. Z racji, że laweta jest dodatkową częścią konwoju, aby móc prowadzić auto z lawetą, wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii B+E. Lawety wykorzystywane są głównie w transporcie wewnętrznym, głównie ze względu na mniejsze koszty zakupu czy też wynajmu lawet.
Różnice
Te dwa pojęcie są często mylone, niejednokrotnie terminy „laweta” i „autolaweta” używane są jako zamienniki. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy, ponieważ różnicę możemy zauważyć już na pierwszy rzut oka. Podstawową różnicą między lawetą i autolawetą jest fakt, laweta to po prostu przyczepa, która doczepiana jest do samochodu. W odróżnieniu od niej autolaweta jest autem wyposażonym w specjalnie rozbudowaną platformę. To oczywiście nie jedyna różnica – różnią się również budową i funkcjonalnością. Laweta zaczepiona jest do samochodu hakiem, który może ulegać niszczeniu w miarę eksploatacji. Bez bieżących kontroli oraz właściwego dbania grozi uszkodzeniem i zerwania ładunku. Z oczywistych względów utrudnia manewry drogowe jak kręcenie czy też cofanie. Skąd to prowadzenia samochodu z lawetą wymagane są dodatkowe uprawnienia w postaci prawa jazdy B+E. Auto ciągnące lawetę zużywa więcej paliwa niż autolaweta. Wszystko to sprawia, że transport z pomocą lawet jest dużo droższy niż transport z użyciem autolawet. Ulepszoną wersją lawet są autolawety. Powstały w celu ograniczenia wad lawet oraz kosztów przewozu samochodów. Autolawety to specjalnie zbudowana platforma połączona z samochodem. Dzięki czemu jazda nią jest dużo bezpieczniejsza i stabilniejsza niż konwojem złożonym z samochodu i lawety. Dzięki temu, że mamy do czynienia z jednym pojazdem łatwiej wykonywać manewry drogowe, dlatego do prowadzenia autolawet wymagane jest tylko i wyłącznie prawo jazdy kategorii B.
Polecamy uwadze:
Kupić czy wynająć?
Na polskim rynku jest coraz więcej firm oferujących wynajem autolawet. Oferują przedmioty w różnych cenach z możliwością wynajmu na kilka dnia a nawet kilka godzin. To bardzo korzystne rozwiązanie dla firm, które korzystają z autolawet (autolaweta Szczecin) tylko kilka razy w miesiącu. Pozwala to znacznie obniżyć koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa. Ważną kwestią jest fakt, że jest możliwość wynajmu samej autolawety lub razem z kierowcą. Ile kosztuje taka usługa? Rozbieżność cenowa jest bardzo duża. Cena zależy przede wszystkim od modelu wynajmowanego samochodu, rejonu oraz czas na jaki wynajmujemy autolawetę. Przy dłuższym wynajmie, godzinowa cena spada.
Podsumowując lawety i autolawety mają dużo różnic. Przede wszystkim w swoim wyglądzie – laweta jest dodatkową częścią, podpinaną do samochodu, autolaweta to platforma integralna z samochodem. Użytkowanie autolawet jest bezpieczniejsze, łatwiejszy w obsłudze i tańszy niż laweta głównie ze względu na mniejsze zużycie paliwa. Polski rynek pełen jest firm oferujących wynajem autolawet, więc jeśli nie masz konieczności zakupu nowego sprzętu można go wypożyczyć.