Do poczytania przy kawie

Super do poczytania przy kawie lub herbacie. Piszemy o gospodarce, nieruchomościach, medycynie, sporcie i innych aspektach życia

Dlaczego pełna księgowość to doskonały pomysł?

Dlaczego pełna księgowość to doskonały pomysł?

Dlaczego pełna księgowość to doskonały pomysł? Prowadzisz bardzo dobrze prosperującą firmę? Twoje przychody za rok poprzedni przekroczyły równowartość dwóch milionów euro w przeliczeniu na polskie złote? Jesteś prawdziwym szczęściarzem, ale przyszła też kolej na to, by w twoim zakładzie pojawiła się pełna księgowość. Dzięki temu precyzyjnie rozliczysz się z wszystkimi urzędami. Jest to jednak proces zawiły i wymaga najczęściej zatrudnienia księgowego.

Można oczywiście scedować to również na biuro rachunkowe, to również dobry pomysł, ale tak czy siak – obowiązek spełnić trzeba. Zobowiązane są osoby fizyczne, spółki cywilne, spółki jawne oraz spółki partnerskie. Obowiązuje również osoby, które prowadzą specjalne działy produkcji rolnej. Niektórzy starają się obejść tę konieczność zakładając dwie firmy w tej samej branży, aczkolwiek jeśli fiskus się zorientuje – będą kłopoty.

Jak oblicza się, czy dany zakład wygenerował takie przychody? Według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego na październik danego roku. Przedsiębiorca może też ustalić, jaki podatek będzie płacił. Do wyboru ma ten progresywny, zgodny z ustawą z 26 lipca 1991 roku oraz liniowy, wynoszący 19%. Oświadczenie o tym, jaki wybiera, musi złożyć do naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania, jednak stać się to może najpóźniej w dniu założenia owej działalności. Jeśli tego nie zrobi, musi dostosować się do skali progresywnej, może jednak zmienić formę opodatkowania do 20 stycznia każdego roku podatkowego. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ pełna księgowość pozwala nam na bardzo precyzyjne rozliczenie podatkowe w czasie. Kiedy wykonamy pierwszy rachunek zysków i strat, łatwiej nam będzie zrozumieć, gdzie popełniamy błędy oraz jak je naprawić.

 

Pełna księgowość wymaga od nas założenia odpowiedniej ilości właściwych kont, które możemy podzielić na analityczne i syntetyczne. Oprócz tego z wielką starannością ewidencjonować musimy zdarzenia księgowe. Jeśli zaś jesteśmy podmiotem podlegającym ustawie o rachunkowości, jesteśmy zobligowani do tworzenia na koniec roku sprawozdawczego sprawozdań finansowych. Brzmi to na tyle skomplikowanie, że niektórzy starają się wręcz obejść prawo i rozdzielić firmę na kilka innych, żeby tylko nie musieć tego wykonywać. Jednak gdyby fiskus zorientował się w tych machlojkach, można stracić coś więcej, niż tylko dobre imię. Lepiej trzymać się litery prawa.

szkolenia dla księgowych online
szkolenia dla księgowych online

Dzięki pełnej księgowości będziemy w stanie dokładnie stwierdzić, w jakiej kondycji finansowej znajduje się nasze przedsiębiorstwo. W ten sposób możemy określić później rachunek zysków i strat, zaplanować coś na kolejne lata, wynająć specjalistów. Będziemy też wiedzieli, czy stać nas na zwiększenie liczby etatów. Pełna księgowość wymaga od nas również, byśmy prowadzili szczegółową ewidencję majątku oraz źródeł jego finansowania. Co wchodzi w jej skład? Dzienniki, księga główna, księgi pomocnicze, zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej i pomocniczych, a także tzw. inwentarz, czyli wykaz składników aktywów i pasywów. Brzmi to faktycznie lekko przerażająco, dlatego przedsiębiorca zwykle nie robi tego sam – nie będzie miał na to po prostu czasu.

Dlaczego pełna księgowość jest potrzebna? Przede wszystkim pozwala nam na obserwację każdej złotówki, jaka przepływa przez naszą firmę. Wszystko musi być w niej odnotowane, dlatego później nie ma problemu z potencjalnie zaginionymi środkami. Niczego nie da się w niej ukryć, dlatego ewentualne nieścisłości można szybko ujawnić. Notujemy dzięki niej zarówno transakcje gotówkowe (na przykład zaciągnięty kredyt czy zakup towaru), jak również bezgotówkowe. Dzięki temu będziemy mogli spokojnie planować przyszłe inwestycje. Nieoceniona jest również podczas kontroli z Urzędu Skarbowego. Nie mamy nic do ukrycia, dlatego nikt nie będzie nam miał nic do zarzucenia. Zalety pełnej księgowości pozwalają nam uniknąć potyczki karnoskarbowej w sądzie, zwłaszcza, jeśli nasze przychody są duże. Księgi rachunkowe prowadzone w ramach pełnej księgowości nie są jednak narzędziem sprawdzania należności podatkowych. Mają one rejestrować przede wszystkim to, w jakiej kondycji finansowej znajduje się nasza firma.

Zobacz również: Łódź biura rachunkowe na www.wiol.com.pl

Dlaczego pełna księgowość powinna być scedowana na księgową lub biuro rachunkowe? Na to pytanie jest całkiem prosta odpowiedź: ponieważ to przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za ewentualne błędy popełnione podczas prowadzenia wszystkich rachunków. Biorąc pod uwagę, że przeciętny właściciel firmy i tak pracuje znacznie dłużej niż osiem godzin, dodatkowe obowiązki by go po prostu wykończyły. A o błąd nietrudno. Z tego powodu podobną pracę powierza się specjalistom, którzy będą doskonale wiedzieli, jak poradzić sobie ze skomplikowanymi wyliczeniami. Oczywiście jeśli popełnią błąd, to i tak będziemy odpowiadać przed fiskusem, stąd bardzo istotnym jest wybrać właściwe biuro rachunkowe. Dobrze poprowadzona pełna księgowość będzie nie tylko wywiązaniem się z obowiązków wobec ustawodawcy, ale również świetnym narzędziem do planowania finansowej przyszłości, zwłaszcza przy zestawieniu z trendami rynkowymi.