Co to jest ozonowanie pomieszczeń

Co to jest ozonowanie pomieszczeń

Mieszkanie lub dom bez przykrych zapachów i alergenów? Biuro bez wirusów i bakterii? A może skutecznie zdezynfekowana sala w przedszkolu lub szkole? Czy istnieje metoda dezynfekcji, która daje tak wiele możliwości? Owszem, warto bliżej przyjrzeć się ozonowaniu pomieszczeń.  

Pozytywne aspekty ozonowania pomieszczeń

Ozonowanie to skuteczna metoda dezynfekcji pomieszczeń bez użycia środków chemicznych. Ozon reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń takimi jak zapachy, bakterie, wirusy, roztocza, a także pleśnie i skutecznie je neutralizuje. Ta metoda dezynfekcji pomieszczeń niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze ozonowanie jest całkowicie bezpieczne dla dezynfekowanych przedmiotów i powierzchni, a po drugie nie ma ona negatywnego wpływu na środowisko. Brak środków chemicznych nie niszczy dezynfekowanej powierzchni oraz przedmiotów, a po procesie ozonowania cząstki ozonu rozpadają się samoczynnie z powrotem do tlenu. Dzięki temu można mieć pewność, że proces ten nie ma żadnego wpływu na środowisko naturalne. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, iż działanie tego gazu jest kilkadziesiąt razy skuteczniejsze i wielokrotnie razy szybsze niż działanie chloru. Dzięki temu, że ozon rozprowadzany jest w postaci gazu, ekspresowo dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Przy zastosowaniu kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa proces ten można przeprowadzić bezpiecznie, szybko i niezwykle skutecznie.

Sprawdź koniecznie:

Ozonowanie – przebieg procesu

Najprostszą metodą otrzymania ozonu jest zastosowanie wyładowań elektrycznych w ozonatorach lub generatorach ozonu. Czynnikiem biobójczym w tym procesie jest ozon o silnych właściwościach utleniających. Skutecznie usuwa on nieprzyjemne zapachy, bakterie oraz wirusy. Podczas rozkładu gaz ten uwalnia cząsteczkę tlenu, która neutralizuje związki chemiczne w wyniku łączenia się z nimi. Ścianki komórkowe mikroorganizmów są utleniane, a następnie ozon wchodzi z nimi w reakcję i powoduje ich neutralizację. W trakcie trwania tego procesu pozostały gaz samoczynnie się rozpada z powrotem do cząsteczek tlenu, co sprawia, że nie wpływa on na środowisko. Działanie ozonatorów jest więc całkowicie bezpieczne przy zastosowaniu kilku podstawowych zasad, które zostały opisane poniżej.

Jakie pomieszczenia można ozonować?

Ozonowaniu można poddać praktycznie wszystkie pomieszczenia bez wyjątków. Może to być salon, sypialnia, łazienka, piwnice a nawet garaż. Należy pamiętać, że proces ozonowania oddziałuje na wszystkie przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. W ten sposób można pozbyć się roztoczy i przykrych zapachów z pościeli czy koca, zdezynfekować pluszaki i inne zabawki dziecka, które ciężko umyć, a nawet pozbyć się pleśni z łazienki. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, z powodzeniem można także ozonować kuchnię, ponieważ gaz ten nie ma negatywnego wpływu na świeże owoce, warzywa, czy inne jedzenie. Ozonowanie sprawdzi się także bardzo dobrze w biurach i pomieszczeniach usługowych, gdzie przebywa wiele osób, i znajduje się wiele przedmiotów trudnych do zdezynfekowania środkami chemicznym. Metoda ta jest również z powodzeniem wykorzystywana w przychodniach, szpitalach i gabinetach lekarskich, gdzie szczególny nacisk kładzie się właśnie na oczyszczanie pomieszczeń z wirusów i bakterii. Zważywszy na fakt, iż ozon jest gazem, podczas ozonowania pomieszczenia dezynfekcji ulegają także przewody wentylacyjne i klimatyzacja. Ponadto, metoda ta z powodzeniem jest stosowana podczas dezynfekcji i odgrzybiania klimatyzacji w samochodach. Ozonowanie jest również skuteczną bronią w walce z nieprzyjemnym zapachem dymu papierosowego.

Zasady bezpieczeństwa podczas ozonowania

Najważniejszą informacją jaką należy pamiętać podczas ozonowania pomieszczeń jest fakt, że ozon w wysokim stężeniu jest gazem silnie toksycznym. Dlatego też podczas przeprowadzania tego procesu w pomieszczeniu nie mogą przebywać żadne osoby, ani zwierzęta. Z pomieszczenia powinny zostać usunięte także rośliny, ponieważ ozon może wpływać na nie niekorzystnie. Należy także zwrócić uwagę na przedmioty znajdujące się w ozonowanym pomieszczeniu. Nie mogą znajdować się tutaj żadne przedmioty łatwopalne, takie jak oleje, czy smary, łatwopalne gazy oraz materiały wybuchowe. Usunięte powinny zostać nawet przedmioty zabrudzone olejem lub smarem. Podczas ozonowania zabronione jest również palenie tytoniu oraz praca z otwartym ogniem. Ponieważ gaz ten wytwarza bardzo charakterystyczny zapach procesu tego nie powinny przeprowadzać osoby z zaburzeniami zmysłu węchu. Należy także zachować szczególną ostrożność po zakończeniu całego procesu. Ozon może mieć negatywny wpływ na organizm człowieka, dlatego należy dochować wszelkich starań, aby nie wdychać tego gazu. Pomieszczenie powinno zostać dobrze przewietrzone przez co najmniej pół godziny, a jeśli jest to nie możliwe, to przez 2 godzinny nie wolno do niego wchodzić. Warto więc dobrze zaplanować termin przeprowadzenia tego procesu, aby nie kolidował on z pracą biura lub nie ograniczał życia rodzinnego. Istotną zasadą bezpieczeństwa jest także nie wytwarzanie większej ilości ozonu niż jest to konieczne. Zalecane stężenie potrzebne do oczyszczenia powietrza ozonem to 1g tego gazu na 10m³ powietrza.