Ozonowanie pomieszczeń – na czym polega i czy jest skuteczne?

Ozonowanie pomieszczeń – na czym polega i czy jest skuteczne?

Dezynfekcja pomieszczeń za pomocą ozonu jest obecnie jedną z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych metod oczyszczania powierzchni oraz powietrza. Jest stosowana zarówno w miejscach pracy, biurach, pomieszczeniach usługowych, jak i mieszkaniach prywatnych. Skuteczność ozonowania jako sposobu dezynfekcji została potwierdzona naukowo. Na czym dokładnie polega ozonowanie pomieszczeń i co warto o nim wiedzieć?

Ozon- skuteczna broń w walce z bakteriami i wirusami

Ozon jest gazem o niezwykłych właściwościach. Skutecznie neutralizuje groźne dla zdrowia bakterie, wirusy, alergeny, zarazki, a także zarodniki grzybów oraz pleśni. We wszelkich pomieszczeniach użyteczności publicznej, w których na co dzień przebywa wiele ludzi, nie trudno o pojawienie się niebezpiecznych czynników chorobotwórczych. Ozonowanie pomieszczenia umożliwia bezpieczne korzystanie z danego miejsca, a także pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Ozon zabija roztocza i drobnoustroje, które wywołują i zaostrzają alergie. W niektórych obiektach zabieg ozonowania jest przeprowadzany regularnie, na przykład każdego tygodnia, a w innych jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Warto przy tym zaznaczyć, że ozonowanie jest całkowicie ekologiczną i bezpieczną metodą dezynfekcyjną. Ozon wytwarza się w sposób naturalny. Można uzyskać go poprzez rozszczepienie cząsteczek tlenu, będącego jednym z głównych składników znajdujących się w powietrzu. Co ciekawe, ozon powstaje również podczas wyładowań elektrycznych, na przykład w czasie burzy. Z tego powodu po ozonowaniu pomieszczeń panuje w nich przyjemny, świeży zapach- niedrażniący, ale wyraźnie wyczuwalny.

Dezynfekcja przy pomocy ozonu- gdzie jest stosowana?

Ozonowanie pomieszczeń jest zalecaną metodą usuwania wirusów, bakterii i patogenów w wielu miejscach. Dezynfekcja ozonem stosowana jest najczęściej w:

  • przestrzeniach biurowych,
  • placówkach medycznych,
  • urzędach,
  • szkołach, żłobkach i przedszkolach,
  • siłowniach,
  • pomieszczeniach administracji biurowej,
  • magazynach,
  • obiektach hotelowych,
  • sklepach,
  • mieszkaniach prywatnych.

Podczas zabiegu ozonowania należy użyć stężenia gazu od 2 ppm do 7 ppm. Zawsze powinien być on wykonywany przez profesjonalną firmę i wykwalifikowany personel posiadający specjalistyczny sprzęt. Wymagane są odpowiednie środki ochrony osobistej, dezonatory oraz mierniki stężenia ozonu, których używa się przed udostępnieniem zdezynfekowanego pomieszczenia do ponownego użytku.

Zobacz również:

Ozonowanie pomieszczeń krok po kroku

Długość trwania zabiegu ozonowania pomieszczeń zależy od ich powierzchni oraz ilości przedmiotów, które się w nich znajdują. Dezynfekcja mniejszego obszaru trwa około 2-4 godziny, natomiast większego nawet do 8 godzin. Pierwszym etapem oczyszczania pomieszczenia są czynności przygotowawcze. Z pokoju należy wynieść wszystkie kwiaty oraz ewentualne materiały źle reagujące na działanie ozonu. Podczas ozonowania w pomieszczeniu ani w jego bliskim otoczeniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta, ponieważ tak duże stężenie ozonu na małej przestrzeni wpływa negatywnie na organizmy żywe. Pomieszczenie musi być także starannie uszczelnione, by ozon nie wydostawał się na zewnątrz. Po skrupulatnym przygotowaniu przestrzeni, wykwalifikowany personel rozmieszcza w pomieszczeniu generatory ozonu. Te specjalne urządzenia produkują cząsteczki ozonu ze znajdującego się w powietrzu tlenu. Podczas pracy generatorów personel stale monitoruje i kontroluje przebieg procesu. Regularnie sprawdza także stężenie ozonu w pomieszczeniu. Po upływie określonego czasu generatory są wyłączane, a mniej więcej pół godziny później cały ozon rozkłada się w pomieszczeniu. Przed rozpoczęciem użytkowania pomieszczenia należy wykonać ponowny pomiar stężenia gazu. Zazwyczaj trzeba odczekać co najmniej 4 godziny aż stężenie będzie bezpieczne dla ludzi. Po zakończeniu całego procesu pomieszczenie zostaje dokładnie przewietrzone przez personel. Trzeba pamiętać, że ozonowanie pomieszczeń ma charakter doraźny. Po pewnym czasie znów mogą przedostać się do niego bakterie i wirusy, które trzeba będzie usunąć.

Co jeszcze warto wiedzieć o ozonowaniu?

Dezynfekcja pomieszczeń przy pomocy ozonu jest nie tylko skuteczna, ale również bardzo wygodna. Po zabiegu na meblach ani przedmiotach nie pozostaje żaden osad ani odpady. Ozonowanie nie ma szkodliwych dla zdrowia skutków ubocznych, co może odstraszać niektórych od korzystania z chemicznych środków dezynfekcyjnych. Po zakończeniu procesu ozonowania firma może wystawić specjalny certyfikat potwierdzający, że usługa została wykonana. Na takim zaświadczeniu znajduje się również informacja o użytej w trakcie zabiegu technologii oraz osiągniętym stężeniu gazu. Jeśli chcemy zdecydować się na zamówienie usługi ozonowania pomieszczeń, warto wybrać firmę, która ma już doświadczenie w przeprowadzaniu takiej dezynfekcji i która korzysta z profesjonalnych urządzeń pochodzących od uznanych producentów. Wtedy można mieć pewność, że usługa będzie wykonana fachowo, skutecznie i z zachowaniem środków bezpieczeństwa.