Masz nieruchomość na sprzedaż? Zrób dobre wrażenie na odwiedzających – marzeniem większości osób chcących sprzedać nieruchomość jest znalezienie kupca w jak najkrótszym czasie. Wpływ na zainteresowanie oglądających ma wiele czynników. Nie zawsze są to tylko położenie i podstawowe parametry mieszkania. Ogromny wpływ na atrakcyjność ma również odpowiednie przygotowanie, zgodnie z panującymi trendami wśród nieruchomości – sprzedaż takiego lokalu i szybkie znalezienie potencjalnego kupującego jest wtedy o wiele prostsze. Czytając artykuł dowiecie się, jakie triki zastosować, aby olśnić każdego odwiedzającego wystawione mieszkanie.
Formalności, czyli co zrobić przed sprzedażą
Zanim zajmiemy się przygotowywaniem nieruchomości na sprzedaż, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy posiadamy do niej pełne prawa. Dla właścicieli mieszkań zakupionych na rynku pierwotnym może się to wydać przesadą, jednak w przypadku spadków jest to bardziej skomplikowane. Bezpieczniej jest upewnić się, czy wszystko przebiegło zgodnie z planem i tylko jedna osoba jest właścicielem. W innym przypadku będziemy zmuszeni uzyskać zgodę na sprzedaż, co zajmie trochę czasu.
Rękojmia nieruchomości – sprzedaż bez komplikacji
Kolejną z sprawą, jakiej należy przypilnować przed sprzedażą nieruchomości jest dokładne sprawdzenie jej stanu technicznego. Na wiele rzeczy nie zwraca się uwagi podczas codziennego używania mieszkania i warto poprosić o pomoc w przeglądzie. Sprawdzamy nie tylko podstawowe elementy wyposażenia, ale też instalacje. Niezauważenie poważnej wady może przysporzyć nam wielu problemów, ponieważ sprzedając nieruchomość jesteśmy odpowiedzialni za jej stan techniczny i jeśli po jej przekazaniu okaże się, że posiada poważne wady utrudniające jej codzienne używanie, to my będziemy musieli pokryć koszty związane z naprawą i ewentualne odszkodowanie. Inaczej jest w przypadku, gdy wady były znane kupującemu.
Przygotuj mieszkanie na sprzedaż
Jeśli dopełniliśmy wszelkich formalności i sprawdziliśmy dokładnie stan techniczny, to wreszcie możemy zabrać się za przygotowanie nieruchomości – sprzedaż to nie tylko ogłoszenie, warto włożyć w nie odrobinę wysiłku. Z pewnością zaskoczy nas jak szybko zadziała na potencjalnych klientów. Od czego zacząć zmiany? Najlepiej od gruntownego sprzątania i pielęgnacji sprzętów. Drewniane podłogi i meble odżyją, jeżeli potraktujemy je specjalną pastą, kuchenka powinna zostać umyta mleczkiem, z luster pozbądźmy się smug. Łazienka ma widoczne oznaki zużycia? W takim razie nałóżmy emalie na ubytki, fugi możemy odnowić specjalnym preparatem, pozytywne wrażenie sprawią dodatki. Na rynku jest duży wybór takich, które jednocześnie zastąpią odświeżacz powietrza. Miły zapach zostanie automatycznie połączony z czystością. Nie zawsze potrzebny jest gruntowny remont nieruchomości, sprzedaż świetnie wspomogą także drobne przeróbki.
Home staging. Małe zmiany mają duże znaczenie
Małe zmiany łączą się z określeniem home staging, czyli procesem przemiany mieszkania na takie, które zachęci, żeby się do niego wprowadzić. Możliwe jest wynajęcie profesjonalistów, którzy w krótkim czasie przygotują odpowiednio wskazane nieruchomości. Sprzedaż takich mieszkań odbywa się o wiele szybciej, a wiele zmian zaprowadza się na podobnej zasadzie, jak opisano wcześniej. Ważne jest wszystko to, na co może zwrócić uwagę potencjalny klient. Czasami wystarcza pomalowanie ścian na neutralne kolory i odpowiednie ułożenie dodatków, aby wnętrza wydawały się większe niż są w rzeczywistości. Warto też rzucić okiem na popularne trendy w projektowaniu wnętrz i dopasować do nich stylistykę. Wiele inspiracji znajdziemy na blogach poświęconych home stagingowi i w magazynach wnętrzarskich.
Wycena nieruchomości – sprzedaż w krótkim czasie
Odpowiednio przygotowany lokal może zaskoczyć nawet jego poprzedniego właściciela. Mało kto spodziewa się, że dosłownie kilka zmian i strategicznie ustawione dodatki mogą odmienić klimat otoczenia. Następnym krokiem będzie wycena nieruchomości – sprzedaż i czas, jaki spędzimy czekając na pierwszego klienta zależą od ogłoszenia. Musimy w nim zawrzeć nie tylko cenę, którą ustalimy podglądając rynek nieruchomości, ale też najważniejsze informacje dotyczące lokalu i jego otoczenia. Na przykład:
- Piętro, na którym znajduje się mieszkanie
- Wiek nieruchomości
- Strona ekspozycji
- Czy jest winda
- Najbliższe sklepy, punkty usługowe, szkoły
- Bliskość terenów zielonych
- Dojazd do centrum
Pośrednik czy sprzedaż bezpośrednia?
Warto również zadać sobie pytanie, czy tego wszystkiego jesteśmy w stanie podjąć się samodzielnie. Jeśli jesteśmy zabiegani i nie mamy siły na zajmowanie się przygotowaniem nieruchomości, sprzedaż może ułatwić pomoc pośrednika. Agencje nieruchomości współpracują z wieloma specjalistami, którzy kompleksowo zajmą się lokalem. Nie tylko odpowiednio przygotują je na pokazy, ale też zrobią profesjonalne zdjęcia, napiszą ogłoszenie i zamieszczą je na wielu portalach. Ponadto oprowadzą zainteresowanych po mieszkaniu i odpowiedzą na wszystkie telefony czy wiadomości. Na koniec pomogą sporządzić właściwą umowę i zatroszczą się o właściwą komunikację stron.