Co to jest żeglarstwo – czy słysząc słowo “żeglarstwo”, wpadasz w zadumę? Czy kochasz wodę i chciałbyś cieszyć się wolnością, jaką daje otwarte morze? Dla niektórych żeglowanie to tylko sportowa rywalizacja, ale dla innych to prawdziwa pasja i filozofia ich życia. Czym właściwie jest ta niezwykła dziedzina i jak zacząć swoją przygodę?
Definicje żeglarstwa
W Internecie rozmaite strony, reklamujące się jako portale żeglarskie, podają różne definicje dla tej dziedziny sportu i rekreacji. W gruncie rzeczy, żeglarstwo to dyscyplina sportów wodnych, a także rodzaj turystyki i forma szkoleń, w której zdobywają doświadczenie późniejsi marynarze, oficerowie i kapitanowie różnych okrętów. Samo żeglowanie odbywa się na jednostkach, które są napędzane siłą wiatru za pośrednictwem żagli – stąd także nazwa. Oczywiście dla wielu osób, które kochają wodę, żeglowanie wykracza daleko poza ramy suchej definicji. Jest to nie tylko forma rekreacji czy sposób na spędzenie wolnego czasu, ale również wspaniały sport, który rozwija charakter. Aby żeglować, trzeba wykazać się wytrzymałością fizyczną i być odpornym na trudne warunki – także psychicznie. Ponieważ sytuacja na morzu może w jednej chwili zmienić się diametralnie, żeglarz potrzebuje też umiejętności przewidywania zdarzeń i podejmowania szybkich decyzji, nawet w stresie. To wszystko, w połączeniu z rozległą wiedzą teoretyczną sprawia, że żeglowanie dla początkujących wydaje się wspaniałą przygodą na całe życie.
Rodzaje i klasyfikacja żeglarstwa
Aby dowiedzieć się więcej o tym wspaniałym sporcie, warto zasięgnąć wiedzy u doświadczonych żeglarzy. Na przykład szkółka żeglarska w Szczecinie pomoże nam zdobyć niezbędne kwalifikacje i otrzymać pierwsze, poważne uprawnienie, czyli patent żeglarski. Czego będziemy się uczyć w czasie kursu? Zdobędziemy między innymi wiedzę teoretyczną o rodzajach i klasyfikacji żeglugi. Poniżej omówiono podstawowe gałęzie tej wspaniałej dyscypliny. Podstawowa klasyfikacja dotyczy miejsca żeglowania, akwenu, rodzaju dyscypliny oraz sprzętu, którym się posługujemy. Jeżeli chodzi o miejsce, to wyróżniamy wodę, lód, a nawet ląd (w tym przypadku jednostki nazywa się żaglowozami). Jeśli mowa o akwenie, może on być śródlądowy lub morski. Z kolei rodzaj to żegluga turystyczna, uprawiana dla samej przyjemności, albo żeglarstwo regatowe, a więc sportowe. Jaki sprzęt najczęściej wykorzystuje się do pływania po wodach śródlądowych albo po otwartym morzu. To kolejna klasyfikacja, z podziałem na łódź, deskę, bojer lub żaglowóz. Jak widać, możliwości są niemal nieograniczone. Jednak zawsze, bez względu na rodzaj uprawianego sportu, lub wykorzystywane jednostki, pierwsze skrzypce gra odpowiednie przygotowanie techniczne i przeszkolenie. Dlatego zachęcamy do uczestnictwa w profesjonalnym kursie, organizowanym przez klub lub szkołę. W całej Polsce można znaleźć miejsca, gdzie w trybie weekendowym, tygodniowym albo dwutygodniowym można uzyskać odpowiednie uprawnienia. Na przykład nauka żeglowania w Szczecinie jest bardzo prosta i łatwo dostępna. Wielu chwali sobie poziom nauczania w tamtejszych klubach i stowarzyszeniach. Dlaczego by nie spróbować?
A może motorówka?
Rozmyślając o żeglowaniu i zastanawiając się, czym ono właściwie jest, wiele osób nasuwa się skojarzenie z motorówką. Prawdą jest, że nie wpisują się w tradycyjny kanon, ponieważ nie wykorzystują żagli ani siły wiatru. Co więcej, o ile wiejące podmuchy są za darmo, silnik Diesla wymaga kosztownego paliwa. Z drugiej jednak strony, od czegoś warto zacząć. Dla wielu osób żeglowanie dla początkujących rozpoczęło się od pierwszego przejazdu motorówką. Warto więc spróbować. Trzeba jednak zaznaczyć, że do kierowania taką jednostką, wyposażoną w silnik, będziemy potrzebować odpowiednich uprawnień. Jak je zdobyć? Niezbędne znów okazują się szkolenia. Jeśli chodzi o kursy motorowodne, Szczecin to wymarzone miejsce dla zapalonych miłośników wody i morza. W tym mieście łatwo znaleźć doświadczonych szkoleniowców, którzy pomogą opanować podstawy i cieszyć się wolnością na otwartych wodach. Ile czasu trzeba poświęcić, aby samodzielnie sterować jednostką zaliczaną do motorowodnych? W pewnym sensie zależy to od indywidualnych możliwości. Jedną z najczęściej polecanych opcji, jest skorzystanie z dwutygodniowego szkolenia, które pozwoli zdobyć podstawową wiedzę teoretyczną, a także praktyczną. Kolejnym krokiem jest podejście do państwowego egzaminu. Uzyskuje się na nim dokument, potwierdzający konkretne uprawnienia. Jeżeli chodzi o ten papier, czyli patent na motorówkę, Szczecin to miejsce, w którym bardzo łatwo uzyskać pozytywny rezultat testu. Dlaczego? Ponieważ osoby prowadzące kursy to ludzie, którzy po niejednej wodzie pływali i niejeden sztorm przeżyli. Zajęcia w tak doborowym towarzystwie to wspaniała sposobność do zdobycia potrzebnych umiejętności. Nie warto powstrzymywać się od rozpoczęcia tej niezwykłej przygody. Jeżeli lubimy przeglądać portale żeglarskie i marzymy o wolności, jaką daje otwarte morze, to kursy żeglugi są właśnie dla nas! To wspaniały sport, który pomoże rozwinąć niezwykle pożądane cechy charakteru – samozaparcie, wytrzymałość i pragnienie zdobywania kolejnych celów, a przede wszystkim – da wiele frajdy.