Do poczytania przy kawie

Super do poczytania przy kawie lub herbacie. Piszemy o gospodarce, nieruchomościach, medycynie, sporcie i innych aspektach życia

Jeździectwo konne to wspaniała przygoda dla dzieci i dorosłych!

Jeździectwo konne to wspaniała przygoda dla dzieci i dorosłych!

Jeździectwo konne to wspaniała przygoda dla dzieci i dorosłych! Jazda konna to bardzo ceniony sport oraz hobby, dzięki któremu pogłębiamy swoją więź z naturą. Dzięki konnym przejażdżkom można rozwinąć wiele cennych umiejętności motorycznych, udoskonalamy zmysł równowagi. Lekcje jazdy konnej będą wspaniałym prezentem dla dzieci. Już pierwszoklasista jest w stanie opanować kucyka, czy konia, więc jeśli chciałbyś, aby Twoja pociecha aktywnie i zdrowo spędzała wolny czas, ucząc się przy tym empatii i szacunku dla zwierząt, zastanów się nad wyborem szkółki jeździeckiej!

Czy warto zainwestować w lekcje jazdy konnej dla dzieci?

Jeździectwo konne to wspaniała przygoda dla dzieci i dorosłych!Odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie twierdząca! Trudno przecenić pozytywny wpływ bliskiego kontaktu ze zwierzęciem na psychikę i samopoczucie dziecka. Dzięki konnej jeździe można ćwiczyć koordynację ruchową, a bliskość przyjaznego zwierzęcia sprawia, że uspokajamy się, odzyskujemy prawidłowe ciśnienie krwi, a w naszym ciele wytwarzają się pozytywnie wpływające na nasze samopoczucie związki chemiczne. Dlatego też konie są wykorzystywane podczas terapii osób niepełnosprawnych, zwanej hipoterapią. Gdy Twoje dziecko rozpocznie przygodę z nauką jazdy konnej, z pewnością nie będzie mogło się doczekać kolejnych zajęć. Będziesz mieć pewność, że posyłając dziecko na zajęcia z jeździectwa inwestujesz w jego rozwój. Dobry instruktor powinien wiedzieć, że pierwsza lekcja nie powinna być zbyt wymagająca, gdyż mogłoby to zniechęcić dziecko do dalszych zajęć. Zawsze trzeba pamiętać że akcesoria jeździeckie Szczecin nie zapewniają pełnego bezpieczeństwa.

Wybór dobrego instruktora jazdy konnej

Dobry instruktor jeździectwa potrafi podchodzić indywidualnie do każdego kursanta, nawet podczas zajęć, które odbywają się w grupie. Niezbędna będzie także jego wyrozumiałość oraz empatia zarówno wobec koni, jak i początkujących jeźdźców. Jeśli duże zwierzę powoduje u Ciebie niepokój, instruktor powinien wiedzieć, w jaki sposób pomóc Ci się z nim oswoić i nauczyć Cię jego „obsługi”. Również poszczególne konie mogą różnić się między sobą temperamentem. Dlatego kompetentna osoba prowadząca zajęcia powinna umieć dobrać odpowiednie zwierzę do konkretnej osoby o takich, a nie innych umiejętnościach. Jeśli mimo chęci nauczenia się jazdy konnej obawiasz się pierwszego kontaktu z tym dużym zwierzęciem, dobry instruktor będzie widział, w jaki sposób Cię z nim oswoić. Jeśli chcesz, by Twój nauczyciel poświęcił Ci sto procent uwagi, korzystaj jak najczęściej z indywidualnych lekcji. Koń nie będzie wtedy naśladował innych zwierząt, więc indywidualne lekcje jeździectwa pozwolą Ci przyjrzeć się temu, jak wpływa na niego Twoje zachowanie.

Jakie akcesoria do jazdy konnej będą potrzebne?

Sprzęt oraz ubiór do jazdy konnej to dość kosztowna sprawa. Wyposażenie samego konia będzie zapewnione przez ośrodek jeździecki. W każdej stajni będziesz mógł też wypożyczyć kask lub toczek, czyli nakrycie chroniące głowę podczas jazdy konnej. Na pierwsze lekcje po prostu zabierz ze sobą wygodne ubrania. Najlepiej, aby Twoje buty nie były sznurowane i posiadały niewielki obcas, który ułatwi utrzymanie nóg w strzemionach. Z zakupem profesjonalnego stroju jeździeckiego poczekaj do momentu, w którym będziesz już absolutnie pewien, że chcesz kontynuować swą przygodę z jazdą konną. Pozwoli Ci to uniknąć zbędnego wydatku, na który mógłbyś się narazić w sytuacji, gdy jazda konna okazałaby się zajęciem, które nie spełnia Twoich oczekiwań. Oprócz toczka będziesz potrzebować specjalnych butów do jazdy konnej, bryczesy oraz rękawiczek jeździeckich. Gdy już zaobserwujesz u siebie postępy w nauce na lonży, czyli linie, na której koń jest prowadzony przez instruktora, będziesz mógł zacząć korzystać z jazd rekreacyjnych oraz sportowych.

Gdy okaże się, że przygoda z jeździectwem to coś dla Ciebie…

Gdy opanujesz już poruszanie się konno w trzech chodach, otworzą się przed Tobą wspaniałe możliwości jazd sportowych, czy rekreacyjnych. Dzięki nim jeszcze bardziej podniesiesz swoje umiejętności. Jeśli będą się one odbywać w grupach, zapłacisz mniej, niż za jazdy konne indywidualne. W przypadku tych ostatnich instruktor poświęca Ci całość swej uwagi, dlatego koszty są nieco wyższe. Dzięki nim zyskasz możliwość absolutnego skupienia się na własnych doświadczeniach, dzięki czemu skutecznie i szybko wychwycisz błędy, które trzeba skorygować, zaczniesz też doskonalić się w tym, co wychodzi Ci najlepiej. Być może już niedługo otworzy się przed Tobą możliwość wzięcia udziału w zawodach, czy nawet wyścigach? A może zdecydujesz się kiedyś na zakup własnego konia, dzięki czemu nie tylko będziesz mógł doskonalić swoje umiejętności, ale też zyskasz nowego przyjaciela? Z pewnością nie będzie to tanie posunięcie, ale wspaniałe doświadczenia wynagrodzą Ci wszystkie koszty włożone w treningi oraz utrzymanie konia.

Jeździectwo konne to sport, którego może spróbować każdy, niezależnie od wieku oraz stanu zdrowia. Często kontakt ze zwierzętami i naturą ma zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka, dlatego wspaniała lecznicza moc jeździectwa jest doceniana także przez terapeutów, którzy organizują zajęcia dla niepełnosprawnych dzieci w ujeżdżalniach.