Wyprawka dla dziecka – moment ciąży to okres wielkich zmian w organizmie kobiety i intensywnego rozwoju u dziecka. Przez te dziewięć miesięcy, które trwa ciąża warto przygotować wyprawkę dla nowego członka rodziny bez względu na to, czy to pierwsze lub kolejne maleństwo w domu. Lista potrzebnych rzeczy jest spora, więc należałoby rozpocząć szykowanie wyprawki dla dziecka odpowiednio wcześnie. Wtedy zostanie jeszcze sporo czasu na zweryfikowanie punktów na liście, gdyż kilka z nich zapewne przysporzy nam wątpliwości.
„Podstawowe” przedmioty, które muszą znaleźć się na liście
Obowiązkowo każdy z rodziców powinien zaopatrzyć się w produkty dla dzieci – zwłaszcza w ubranka dopasowane do pory roku, w której planowany jest termin porodu. Warto przygotować na sam początek po kilka ubranek z rozmiaru 56, 62 i 68. Taka rozpiętość spowodowana jest różną masą urodzeniową, gdyż wpływa na nią wiele odmiennych czynników (spora część jest niezależna od rodziców). W większości przypadków będą dominować body (z krótkim lub długim rękawem), pajacyki (z krótkim lub długim rękawem), spodnie (ze stopkami lub bez stopek), rampersy, sweterek lub bluza. Nie można zapominać o takich drobiazgach jak: skarpetki, rajstopki, czapeczki czy rękawiczki. W przypadku chłodniejszych pór roku należy dodatkowo mieć przygotowany kombinezon (watowany, z polaru, wełniany lub z dzianiny), śpiworek do wózka i cieplejszy kocyk.
Bez względu na porę roku w wyprawce należałoby umieścić także ręcznik z kapturkiem, kocyk i elementy pościeli dla dzieci nocnej, takie jak: kołderka, pościel i poduszka do karmienia. Obecnie dostęp do produktów dla dzieci jest nieograniczony, ponieważ zakupy można zrobić w sklepach stacjonarnych i internetowych, ale i w znanych sieciówkach oraz małych sklepikach.
Przed porodem warto również rozważyć, gdzie będzie spał maluszek. Możliwości i w tym przypadku jest sporo. Do wyboru jest standardowe łóżeczko ze szczebelkami, ale i takie przedmioty jak: kołyska (mobilna, czyli z kółkami lub bez), kosz Mojżesza (z podwoziem zaopatrzonym w kółka lub bez nich) i łóżeczka dostawiane do łóżka rodziców. Niestety te propozycje są użytkowane tylko przez określony czas, związane jest to ze wzrostem wielkości dziecka. Niemniej bardzo często to rozwiązanie na pierwsze pół roku życia dziecka. Każde z tych produktów znacznie różni się od siebie, więc trudno jest rodzicom znaleźć jednoznacznego faworyta.
Akcesoria do pielęgnacji – to również obowiązkowy punkt na liście
Akcesoria do pielęgnacji warto podzielić na produkty dla dzieci przeznaczone do przebierania, do kąpieli i do zadań specjalnych. W przypadku przebierania na sam początek dobrze jest przygotować miejsce do tej czynności, jak wiadomo na samym początku bardzo często zmienia się pieluszki. Dlatego podczas zakupów można zaopatrzyć się w przewijak nakładany na łóżeczko lub specjalnie skonstruowaną komodę z przewijakiem. Na niej powinny znaleźć się mokre chusteczki i świeże pieluszki, pojemnik na zużyte pieluszki, krem do pielęgnacji pupy oraz ubranka na wypadek, gdyby trzeba byłoby przebrać malucha.
Akcesoria do kąpieli rozpoczynają ręczniki, czy to ze specjalnym kapturkiem lub bez niego. Drugim istotnym elementem każdej kąpieli jest wanienka dla niemowlaka lub wiaderko do kąpieli. Wybierając wanienkę w sklepie oferującym produkty dla dzieci można znaleźć ciekawe rozwiązania, czyli uchwyty do kąpieli. Unoszą one maluszka w trakcie mycia zapewniając mu znacznie większy komfort. Takie w każdym razie opinie krążą wśród sporej ilości rodziców, jednak nieprzekonanym opiekunom poleca się podłożenie pieluszki tetrowej pod dziecko.
Do akcesoriów do zadań specjalnych możemy zaliczyć śliniaki, pieluszki tetrowe, pieluszki bambusowe, kocyk bambusowy, łyżeczki i inne przedmioty przeznaczone do spożywania posiłków wykonane z bezpiecznego i miękkiego silikonu. Tutaj można również wymienić fotelik samochodowy, jeśli zamierza się korzystać z tego środka transportu. Warto w tym miejscu wspomnieć także o pieluszkach wielorazowych i pieluchomajtkach, które mogą się w pewnym momencie życia dziecka okazać dużo bardziej wygodne. Niezwykle trudne w pierwszych dniach życia, ale i w kolejnych latach jest problematyczne udrażnianie małego noska. Dlatego poleca się młodym rodzicom zaopatrzenie w gotowy irygator lub znaną wszystkim gruszkę.
Dodatkowe przedmioty
Na tej liście na pewno znajdzie się wózek. Na początku typu gondola, a w późniejszym czasie spacerówka. Mimo, że wózki z dekady na dekadę stają się coraz lżejsze to spora część rodziców nie jest przekonana do ich zakupu. Dlatego ostatnio wśród produktów dla dzieci coraz częściej można znaleźć chusty proste, chusty kółkowe czy nosidełka (standardowe i ergonomiczne). Nim jednak dokonamy wyboru należałoby się skonsultować z lekarzem, odnośnie tego czy dziecko może być chustowane lub noszone w nosidełku. Zazwyczaj przeciwwskazania do tego typu noszenia są rzadko spotykane, a wręcz polecane nawet wcześniakom – jako forma kangurowania.
Pierwsze zabawki, to te wśród których dominują szumiące misie, książeczki i karty kontrastowe, maty kontrastowe, gryzaki i grzechotki. Część z wymienionych przedmiotów na pewno się przyda, jednak nie w trakcie pierwszych dni życia dziecka.