Zastosowanie popularnych maszyn rolniczych. Co warto o nich wiedzieć? Nie ma wątpliwości, że współczesne rolnictwo funkcjonuje na bardzo wysokim poziomie także dzięki udziałowi najnowszych technologii. Rolnicy korzystają na co dzień z dużej ilości maszyn. Niektóre z nich, z większymi lub mniejszymi zmianami, towarzyszą nam już od kilku dekad. Niektóre natomiast są całkowicie nowymi rozwiązaniami. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych maszyn rolniczych, które możemy spotkać na polskich polach. Dowiedz się, do czego służą i w jaki sposób ułatwiają rolnikom pracę.
Bezkonkurencyjna klasyka, czyli ciągniki
Te kultowe maszyny rolnicze, nazywane potocznie traktorami, można spotkać na każdej wsi. Bez nich praca w gospodarstwie, a także wiele innych czynności, byłaby praktycznie niemożliwa, a na pewno o wiele bardziej mozolna. Przed ich pojawieniem się do różnego rodzaju prac rolniczych wykorzystywano wsparcie zwierząt pociągowych. Pierwszy ciągnik zjechał z fabryki w Ursusie już w 1922 roku, jednak na polskich wsiach te maszyny rolnicze rozpowszechniły się w latach ’70 i ’80. Używane są do przemieszczania maszyn rolniczych, które nie posiadają własnego napędu. Obecnie nowoczesne maszyny coraz częściej wypierają w polskich gospodarstwach stare modele.
Kombajny zbożowe – niezbędne przy żniwach
Kombajn zbożowy to bardzo praktyczna maszyna rolnicza, która przeznaczona jest przede wszystkim do zbierania zboża. Wykorzystywany jest do jednoczesnego koszenia, młócenia oraz transportu zbóż. Dzięki temu zastąpi funkcjonujące w dawnych czasach młocarnie i kosiarki. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych na polach najczęściej widywało się Vistule, które w następnych dekadach zostały zastąpione przez popularne do dzisiaj Bizony. Kombajny zbożowe nie są wykorzystywane jedynie do zbioru zbóż, z powodzeniem służą także zbieraniu ziemniaków. Na rynku znajduje się wiele zmodyfikowanych kombajnów, które służą także do koszenia roślin motylkowych, rzepaku czy kukurydzy. Te bardzo popularne maszyny rolnicze charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji.
Siewniki, czyli szybkie i skuteczne wysiewanie nasion
Kolejną popularną maszyną rolniczą, która znacznie ułatwia prace gospodarskie jest siewnik. Pierwsze siewniki na terenach ziem polskich zaczęto stosować już w dziewiętnastym wieku w celu usprawnienia pracy na folwarkach. Po drugiej wojnie światowej stosowano siewniki konne, a od lat sześćdziesiątych ciągnikowe. Modele, które obecnie są w użyciu to siewniki punktowe oraz rzędowe. Ich używanie znacznie ułatwia prace rolnicze i pozwala uzyskać pożądaną równomierność w rozmieszczeniu zasianych roślin. To bardzo ważne nie tylko dla rolników, którzy posiadają wielohektarowe gospodarstwa.
Pielniki – niezbędne do pozbycia się chwastów
Pielniki to maszyny rolnicze używane w tych gospodarstwach, w których należy zadbać o pozbycie się niepotrzebnych chwastów na dużych terenach. Są to bardzo praktyczne maszyny, które poza funkcją pielenia roślin pozwalają także zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. To stosunkowo prosta w budowie i ekologiczna maszyna rolnicza, która wykorzystywana jest między innymi do spulchniania międzyrzędzi czy obsypywaniu redlin ziemniaków.
Opryskiwacze – sposób na ochronę roślin
Nowoczesne rolnictwo to gałąź gospodarki, która nie mogłaby istnieć bez regularnych oprysków. Stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin, które zwalczają chwasty, pasożyty czy grzyby to absolutna podstawa. Właśnie dlatego wiele osób ceni sobie opryskiwacze. Te maszyny rolnicze posiadają stosunkowo prosty schemat działania, dla wielu prowadzących gospodarstwo są jednak niezbędne. Przyczepiane do ciągnika są stosunkowo lekkie i kompaktowe, pozwala natomiast w bardzo kompleksowy sposób zadbać o kondycję roślin.
Pług – niezbędne narzędzie uprawowe
Badania wykazują, że ponad siedemdziesiąt procent polskich gospodarstw posiada w swoim wyposażeniu pług. Nic dziwnego – jest to bardzo podstawowa maszyna rolnicza, która w bardzo dobry sposób pomaga w najbardziej podstawowych pracach gospodarskich. Główną funkcją tego urządzenia jest standardowe użyźnianie gleby. Służy między innymi do kruszenia, spulchniania, odwracania i mieszania gleby. Są to procesy niezbędne do przygotowania ziemi pod uprawę. W rolnictwie wykorzystywanych jest wiele rodzajów pługu. Możemy spotkać pługi talerzowe, przyczepiane, obracalne czy lemieszowe. Na rynku dostępnych jest wiele pługów specjalnego przeznaczenia. Pługi z odkładnicami ażurowymi czy z zabezpieczeniem kołkowym z powodzeniem mogą wykorzystywane do niebo bardziej skomplikowanych zadań.
Dobrej jakości maszyny rolnicze to podstawa w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, niezależnie od jego wielkości. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz większej dostępności do potrzebnych sprzętów obecnie nawet w niewielkich gospodarstwach potrzebne prace da się przeprowadzić szybko i sprawnie. Maszyny rolnicze zastąpiły zwierzęta pociągowe, ale także, w dużej mierze, zastąpiły pracę ludzkich rąk i pozwoliły na ogromną modernizację polskiego rolnictwa. Obecnie mamy dostęp do coraz nowocześniejszych ich wersji.