Do poczytania przy kawie

Super do poczytania przy kawie lub herbacie. Piszemy o gospodarce, nieruchomościach, medycynie, sporcie i innych aspektach życia

Szkoła muzyczna

Szkoła muzyczna

Szkoła muzyczna – co powinniśmy o niej wiedzieć? Wielu rodziców decyduje się na to, aby wysłać dziecko do szkoły muzycznej. Nie jest to jednak nic zaskakującego, bowiem gra na instrumencie ma pozytywny wpływ na rozwój pociechy. W praktyce jednak nauka w takiej placówce może znacząco różnić się od tego, jak sobie to wyobrażamy. Dlatego też warto uzyskać kilka podstawowych informacji na ten temat.

Jak w praktyce wygląda nauka w szkole muzycznej? W jaki sposób dokonać wyboru szkoły muzycznej? Jakie przedmioty mogą w niej występować? Jaki jest koszt takiej edukacji? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Jak w praktyce wygląda nauka w szkole muzycznej?

Rodzice niejednokrotnie zastanawiają się, jak w praktyce wygląda nauka w placówkach muzycznych. Przede wszystkim należy uświadomić sobie to, że szkoła muzyczna nie jest jedynie dodatkiem do życia dziecka, który uznawany jest powszechnie jako przyjemny. Okazuje się bowiem, że ma ona formę typowej szkoły, w konsekwencji prowadzonych jest wiele zajęć, które niekiedy nie są tak atrakcyjne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Przykładem jest chociażby historia muzyki – nie każdy preferuje takie przedmioty. Co więcej, niejednokrotnie zadawane są również prace domowe, które najczęściej polegają na grze na wybranym instrumencie.

Dzieci w szkole muzycznej zmuszone są do tego, aby poznawać klasyczne utwory. Te uwielbiane, które słuchane są każdego dnia z reguły są pomijane. Konsekwencją tego jest to, że dzieci potrzebują potężnej dawki motywacji, w przeciwnym wypadku nie będą wykazywały chęci do kontynuowania kształcenia w tym zakresie. Nie zmienia to jednak faktu, że wyróżnić możemy wiele korzyści rozwijania się w tej branży. Godne uwagi są nie tylko perspektywy rozwoju, ale również dobrze płatna praca, jeśli mamy odrobinę szczęścia.

W jaki sposób dokonać wyboru szkoły muzycznej?

Szkoła muzyczna
Szkoła muzyczna

Wiemy już, jak w praktyce wygląda nauka w szkole muzycznej. Rodzice często jednak zastanawiają się nad tym, w jaki sposób dokonać wyboru odpowiedniej placówki. Zupełnie naturalne jest to, że jesteśmy zdeterminowani do wyboru możliwie najlepszego miejsca. Warto w tym miejscu podkreślić, że dziecko chodzące do takiej szkoły nie musi rezygnować z tradycyjnej edukacji. Na dzień dzisiejszy wyróżnia się szkołę popołudniową i szkołę ogólnokształcącą.

Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że różnice w obu przypadkach nie są tak duże, jak mogłoby się nam wydawać na pierwszy rzut oka. Szkoła ogólnokształcąca skupia się na wszechstronnym rozwoju dziecka, z wielu różnych dziedzin, jak chociażby język polski, historia, biologia, chemia, matematyka. W międzyczasie wplatane są również przedmioty stricte muzyczne. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że dziecko uczęszcza tylko do jednej szkoły. Niestety zajęcia trwają niekiedy nawet do 16 godziny.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku szkół muzycznych popołudniowych. Wówczas uczeń ma obowiązek chodzenia nie tylko do niej, ale również do tradycyjnej placówki. Zajęcia niejednokrotnie prowadzone są nawet 3 razy w tygodniu. Niekiedy jest to szczególnie uciążliwe, tym bardziej dla małych dzieci.

Jakie przedmioty mogą występować w szkole muzycznej?

Warto w tym miejscu ponownie podkreślić, że szkoła muzyczna opiera się nie tylko na nauce gry na instrumencie. O ile aspekt muzyczny jest szczególnie ważny, to wyróżnić możemy wiele innych teoretycznych i praktycznych przedmiotów. Prawdopodobnie najważniejszym jest kształcenie słuchu. W praktyce jest to bardzo istotny zmysł. Z tego powodu czytanie nut, gam i zapis nut towarzyszy uczniom niemalże przez cały okres kształcenia.

Warto wspomnieć o takich przedmiotach, jak rytmika, historia muzyki, audycje muzyczne, literatura muzyczna. W kolejnych latach dokładane są przedmioty takie jak orkiestra i chór. Jest to oczywiście zależne od tego, na jaki instrument zdecydował się uczeń. W przypadku szkoły muzycznej uczniowie muszą uczęszczać na chór, natomiast jeśli chodzi o instrumenty dęte – na orkiestrę. Wyjątkiem od reguły jest wokalny profil- do niego automatycznie przypisuje się naukę na fortepianie. Jest to wszechstronny instrument, oferuje szeroką gamę dźwięków, doskonale sprawdza się w przypadku komponowania, jednocześnie może być wykorzystany niezależnie od gatunku muzycznego.

Zobacz najlepsze szkoły:

Jaki jest koszt szkoły muzycznej?

Szkoła muzyczna niejednokrotnie wiąże się z większymi bądź mniejszymi kosztami. Placówki te możemy podzielić na państwowe i prywatne. Różnią się od siebie kwotami, jakie należy przeznaczać na naukę dziecka. O ile państwowa szkoła z założenia jest bezpłatna, to jednak niezbędne jest liczenie mniej oczywistych składek. Wśród nich wyróżniamy zakup instrumentu, koszty konserwacji sprzętu muzycznego, bilety na koncerty, paliwo, wyprawkę do szkoły, odświętne stroje. 

Jeśli chodzi o prywatną szkołę muzyczną, to musimy uwzględniać nie tylko wyżej wspomniane koszty, ale również wpisowe i czesne, które uiszcza się co miesiąc. Wysokość kwoty różni się w zależności od tego, ile lat ma dziecko i do której klasy uczęszcza.