Do poczytania przy kawie

Super do poczytania przy kawie lub herbacie. Piszemy o gospodarce, nieruchomościach, medycynie, sporcie i innych aspektach życia

Zaburzenia chodzenia u dzieci

Zaburzenia chodzenia u dzieci

Zaburzenia chodzenia u dzieci – urządzenie lokomocyjne jest tak złożone, że do prawidłowego funkcjonowania wymaga pracy prawie wszystkich elementów. Jeśli coś jest nie tak, jest problem, pojawia się ból, jest to spowodowane trudnościami w poruszaniu się lub po prostu chodzeniu. W większości przypadków wszystko zaczyna się w dzieciństwie.

Jeśli rodzice nie wykryją problemu stosunkowo szybko, wyleczenie w wieku dorosłym może być trudne. Ważne jest, aby regularnie zabierać dziecko na wizyty do ortopeda, ponieważ podczas gwałtownych zmian wzrostu mogą prowadzić do różnego rodzaju dysfunkcji, a im szybciej zostaną prawidłowo zdiagnozowane i leczone, tym większy wpływ na życie dziecka i dorosłość.

Kiedy mówimy o zaburzeniach chodu u dzieci?

To, że dziecko chodzi i wszystko wydaje się nam w porządku, nie oznacza, że ​​nie ma problemów. Tutaj nie wystarczy mówić o prawie krok po kroku. Samotne chodzenie to jedno, właściwe ułożenie stóp to drugie i powinieneś skupić się na tym w szczególny sposób. Jakie są więc główne nieprawidłowości chodu dziecka? Najczęstsze są problemy z kostkami, które odgrywają niezwykle ważną rolę w chodzeniu. Jeśli chodzi o małą stopę dziecka, nawet niewielkie zaburzenie równowagi narządów lub mięśni więzadeł torebkowych może wystarczyć, aby zaburzyć funkcję i estetykę samego chodu. Istotnym elementem tego typu problemu jest zakup obuwia, które stabilizuje staw skokowy i lokalizuje kość pięty. Kolejnym problemem, który się pojawił, była zdecydowanie zwinięta kostka. W tym przypadku kostka przyśrodkowa wystaje zbyt mocno do wewnątrz i pięta ulega deformacji. To tutaj najczęściej zaburzona jest funkcja stopy. Łuk podłużny opada i pojawiają się funkcjonalne płaskostopie. Im szybciej chirurg ortopeda zdiagnozuje problem, tym lepsze i bardziej produktywne będą wyniki. Podstawą jest tutaj zakup obuwia odpowiednio wyprofilowanego i zabezpieczonego tak, aby w bardzo krótkim czasie można było zaobserwować zadowalające efekty. Innym problemem związanym z chorobą jest nadmierne koślawość pięty, z chodem i silnym bólem pięty. W takim przypadku należy użyć odpowiedniego obuwia o dobrej stabilności. coś jeszcze? Oczywiście płaskostopie podłużne również mają wpływ na upośledzenie chodu, więc nie ma tzw. łuku prawidłowego. Jeśli dziecko powyżej czwartego roku życia nie ma takich łuków, jest to głównie oznaka osłabienia układu mięśniowego, prowadzącego do dysfunkcji stóp. Druga, boczna płaskostopie, to brak łuku bocznego stopy na poziomie przodostopia. Innym bardzo poważnym stanem są koślawe palce stóp, które mogą powodować ból, odciski i stan zapalny w okolicy śródstopia. W takim przypadku należy zastosować odpowiednią wkładkę, a jeśli to nie zadziała, należy wykonać korekcję chirurgiczną.

Jakie objawy ma dziecko, które wskazują na zaburzenia chodzenia?

Zaburzenia chodzenia u dzieci
Zaburzenia chodzenia u dzieci

Takich objawów jest wiele, podczas wywiadu z rodzicami ortopedzi mogą najpierw na tej podstawie przyjąć wiele założeń, a następnie rozpocząć szybką diagnozę i dalsze ukierunkowane leczenie. Najczęstszym problemem jest ból łydek. Zwykle nie dzieje się tak, gdy dziecko biega lub chodzi na palcach, ale jeśli chodzenie jest normalne, ból może być tak duży, że dziecko czuje się przygnębione i boli i nie chce chodzić. Ten objaw jest często przyczyną funkcjonalnego płaskostopia. Tutaj należy zastosować odpowiednio wyprofilowany but, aby odpowiednio ustabilizować kostkę. Ból łydek może pojawić się również tylko w nocy, co jest najczęstszym objawem funkcjonalnego płaskostopia. Tutaj również powinieneś kupić odpowiednie buty. Nie sposób również wspomnieć o chodzeniu na palcach mówiąc o objawach. To chodzenie zwykle występuje w wieku od 2 do 4 lat. Przyczyną tego stanu jest najczęstsza funkcjonalna płaskostopie. Problemy mogą się kumulować, jeśli nie używamy odpowiedniego obuwia. Warto również wspomnieć o nadmiernym przywodzeniu rąk podczas chodu, potocznie zwanym chodem gołębi. Chód pięty, koślawość kolana lub szpotawość są również powszechne, ponieważ staw skokowy jest zwarty, a odległość między kłykciami kości udowej wzrasta. Co więcej, jeśli na nogach pojawiają się nowe odciski i otarcia, może to być również oznaką zaburzeń chodu.

Warte uwagi:

Jak widać, problemy związane z zaburzeniami chodu u dzieci mogą być różne. Najważniejszą rzeczą jest natychmiastowa reakcja. Chirurg ortopeda zbada Twoje dziecko i pokaże Ci, jak rozwiązać problem, aby uchronić Twoje dziecko przed chaotycznym chodzeniem w przyszłości.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl