Do poczytania przy kawie

Super do poczytania przy kawie lub herbacie. Piszemy o gospodarce, nieruchomościach, medycynie, sporcie i innych aspektach życia

Korzyści z fizjoterapii

Korzyści z fizjoterapii

Korzyści z fizjoterapii: od wielu lat specjaliści z różnych działów medycyny przekonują, że ruch to panaceum na wszystkie problemy zdrowotne – pomaga zapobiegać wielu schorzeniom. „Ruch jest w stanie zastąpić każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu” mawiał Wojciech Oczko, nadworny lekarz polskich królów, już na przełomie XVI i XVII wieku. Mimo upływu wieków maksyma nie straciła na swojej aktualności. Lekarstwem na wiele schorzeń jest fizjoterapia w połączeniu z właściwie dobraną aktywnością fizyczną.

Tradycja fizjoterapii

Termin fizjoterapia powstał w XX wieku, choć już od czasów starożytnych ludzkość stosowała bodźce fizykalne dla usprawnienia organizmu, leczenia i zapobiegania chorobom. W kulturze chińskiej ruch był uznawany za czynnik warunkujący zdrowie człowieka. Wielki chiński uczony, cesarz i filozof Tokuhon Nagata badał  wpływ ruchu i ćwiczeń na zdrowie i siłę człowieka.  Urządzał zawody zdrowotne, w których dominowały ćwiczenia kształtujące tężyznę fizyczną i  ćwiczenia oddechowe. W starożytnym Rzymie leczenie ruchem miało dużą popularność. Przełomem dla zainteresowania się ruchem jako metodą leczenia była straszna epidemia choroby Heinego-Medina wywołana wirusem polio. Okazało się, że rehabilitacja jest jedynym lekiem dla ofiar epidemii, może przywrócić im sprawność lub zmniejszyć rozmiary kalectwa. Fizjoterapia i rehabilitacja dały korzyści dla osób dotkniętych przez straszliwą chorobę, których nie spodziewało się środowisko medyczne. W Polsce pierwsza Polsce Katedra Medycyny Rehabilitacyjnej powstała w Poznaniu w 1960 roku z inicjatywy profesora Wiktora Degi.

Pierwsza pomoc fizjoterapeutyczna

Fizjoterapia https://kursy-fizjoterapia.eu/ jest niezastąpioną pomocą medyczną dla pacjentów po udarach, wypadkach, kontuzjach, chorobach neurologicznych i  leczących nowotwory.  Fizjoterapeuci i rehabilitanci pracują  oddziałach neurologicznych, neurochirurgicznych, ortopedycznych oraz w centrach urazowych. Dobierają  zestawy ćwiczeń ruchowych oraz manualnych formy usprawniania, które pomagają pacjentom powrócić do sprawności sprzed zabiegów lub  przynajmniej umożliwiają przygotowanie do codziennego życia z niepełnosprawnością ruchową. W najcięższych przypadkach fizjoterapia pomaga w zapobieganiu odleżynom i bólom, co oczywiście poprawia jakość życia pacjenta. Urazy, które dawniej były kwalifikacją do zabiegów operacyjnych, dzięki fizjoterapii i rehabilitacji, doskonałej współpracy fizjoterapeuty i pacjenta, odbywają się bez interwencji chirurgicznej. Dla pacjenta oznacza to szybszy powrót do zdrowia i swoich codziennych czynności.

Fizjoterapia po zawale serca

Fizjoterapia zagościła na stałe na oddziałach kardiologicznych – jest jednym z ważniejszych sposobów leczenia pacjentów po pierwszym zawale i pozwala uniknąć powtórki bardzo niebezpiecznej tej bardzo niebezpiecznej dla życia sytuacji. Można ją stosować już w pierwszych dobach po zawale, praktycznie zaraz po ustabilizowaniu stanu klinicznego chorego. Właściwie dobrane ćwiczenia oddechowe poprawiają pracę serca, zmniejszają duszności i zwiększają wydolność oddechową.

Ćwiczenia dla seniorów

Dla osób starszych zachowanie sprawności fizycznej oznacza możliwość samodzielnego życia i dobre samopoczucie. Cierpią na wiele schorzeń układu ruchu i krążenia. Potrzebują fizjoterapii nakierowanej na ich potrzeby. Fizjoterapeuta powinien być dostęp w poradni geriatrycznej, w domach seniora, sanatoriach, na uniwersytetach trzeciego wieku i domach opieki społecznej. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomagają starszym ludziom sprawnie funkcjonować w środowisku domowym, zmniejszają ryzyko upadku i kolejnych złamań. Każdy ból spowodowany zwichnięciem lub złamaniem dowolnej kości, senior odczuwa o wiele bardziej niż osoba młoda. W przypadku starszych pacjentów fizjoterapia to dobry sposób na walkę z przewlekłymi zespołami bólowymi, na które nie działają powszechnie dostępne środki przeciwbólowe. Ćwiczenia i zabiegi dla seniorów dobiera fizjoterapeuta. Pacjent powinien być skonsultowany przez ortopedę.

Zobacz również:

Zalety zabiegów fizjoterapeutycznych

Fizjoterapia wzmacnia układ kostny, odbudowuje osłabione struktury mięśniowe, rozciąga ścięgna i zwiększa zakres ruchu w obrębie stawów. Zabiegi fizjoterapeutyczne przywracają utraconą sprawność fizyczną, zwiększają samodzielność osoby, która korzysta z tych zabiegów.  Poprawia to samoocenę. Pacjent jest w pełni zaangażowany w przywracanie jego sprawności fizycznej. Każdy postęp w rehabilitacji zawdzięcza swojej pracy i wytrwałości, co bardzo podnosi motywację do dalszych ćwiczeń. Fizjoterapia powoli staje się standardem w usługach medycznych i trudno wyobrazić sobie bez niej nowoczesną medycynę. W wielu przypadkach dzięki pracy fizjoterapeuty i pacjenta można zabiegów operacyjnych. Fizjoterapia jest zalecana jako wspomaganie lub główna metoda leczenia. Nikt już nie ma wątpliwości na temat korzyści, jakie osiąga pacjent uczęszczający na fizjoterapię.  W końcu ruch to najlepsze i najskuteczniejsze znane ludzkości lekarstwo – poprawia stan zdrowia, kondycję, koncentrację i samopoczucie.