Czemu służy psychoterapia?

Czemu służy psychoterapia?

Psychoterapia to nie tylko rozmowa z psychologiem siedzącym i słuchającym pacjenta. Jest to korekta zachowania i emocji pacjenta, mająca na celu pozbycie się pewnych lęków i kompleksów, przemyślenie na nowo negatywnych działań, które powodują powstanie ego pacjenta, co prowadzi do jego własnej destrukcji i powstania urazu lub poczucia winy, zwątpienie w siebie. Często ludzie zadają pytanie: czemu służy psychoterapia?

Czemu służy psychoterapia?

W rzeczywistości pytanie, nie jest tak proste, jak się wydaje. Psychologia przetłumaczona z języka greckiego to nauka o duszy. Psychoterapia to uzdrowienie duszy. Ale samo pojęcie duszy nie jest naukowe.To raczej metafora wyjaśniająca nasz stan psychiczny, wewnętrzny. Nasze odczucia, spostrzeżenia, doświadczenia, myślenie, wola, to wszystko jest przedmiotem badań psychologii. Niektórzy rodzice przyprowadzając córkę lub syna na konsultację psychologiczną, nie zdając sobie sprawy, kim jest psycholog. Ponadto pacjenci często nie są przygotowani na rozmowę, a tym bardziej na proces leczenia i korekty swojego stanu. Dotyczy to szczególnie pacjentów z jadłowstrętem psychicznym, bulimią, schizofrenią, zaburzeniami afektywnymi. W takich przypadkach psychoterapia indywidualna może być prowadzona tylko przez lekarza psychoterapeutę, posiadającego duże doświadczenie kliniczne.

Reakcja pacjentów na wizytę u psychoterapeuty

Niestety, często zdarzają się przypadki, gdy pacjenci zwracają się o pomoc do psychoterapeuty, po prostu domagając się hipnozy, ponieważ cierpią z powodu lęków. Ale nawet najlepszy psycholog nie przeprowadzi takiej czy innej interwencji psychoterapeutycznej bez zbadania pacjenta i bez postawienia diagnozy. Jeśli jednak pacjentowi wskazana jest psychoterapia, wówczas psychoterapeuta sam wybierze metodę i technikę, nie kierując się życzeniem pacjenta, ale wskazaniami klinicznymi. Tak samo jest z psychoanalizą. Z jakiegoś powodu niektórzy pacjenci, którzy dużo czytali o Freudzie i Jungu, uważają, że jest to panaceum, a lekarze po prostu nie rozumieją, że właśnie tego potrzebują. Psychoanaliza jest dość skomplikowaną procedurą a pacjent ma do czynienia z tym, co tak starannie ukrywał, a nawet mówi to głośno. Udanie się na konsultację psychologiczną do lekarza psychoterapeuty prywatnie, jest często najlepszym posunięciem, ponieważ wiele osób znajdujących się na rozdrożu swojego życia potrzebuje więcej czasu na otwarcie się i zrozumienie samego siebie.

Skąd wiadomo, że naprawdę potrzebuje się pomocy psychoterapeuty?

Każdy w swoim życiu z konieczności doświadcza napięcia, niepowodzeń i stresu. Psychoterapia psychologiczna wcale nie służy beztrosce w życiu człowieka. Jeśli ktoś nie ma możliwości podjęcia pracy, którą by chciał, psychoterapia nie ma z tym nic wspólnego. Ale jeśli nieustannie obawia się, że nie przejdzie pomyślnie rozmowy kwalifikacyjnej przed zatrudnieniem, konflikty w zespole stały się dla codziennością – specjalista psychoterapeuta pomoże. Psychoterapia jest odpowiednia w przypadkach, gdy trudności i problemy wynikają z osobowości pacjenta, są pochodnymi jego charakteru, gdy coś blokuje go w obliczu prawdziwego życia codziennego. Dodatkowo zarówno terapia indywidualna jak i psychoterapia grupowa wskazane są dla osób cierpiących na depresję, lęki, bezsenność, zaburzenia nerwicowe, osoby przeżywające silny żal, stres. Z kolei terapia rodzinna może pomóc parom, które samodzielnie walczą ze swoimi problemami i nieporozumieniami. Prawdziwym celem psychoterapii rodzinnej czy psychoterapii indywidualnej jest pomoc osobie w złagodzeniu stresu emocjonalnego, poszerzenie jego wyborów, strategii behawioralnych, a co najważniejsze, przywrócenie jej zdolności samodzielnego radzenia sobie z problemami. Do kogo najlepiej się zwrócić o pomoc? Do najlepszego psychoterapeuty.

Kiedy wskazana jest psychoterapia?

  • Różne zaburzenia nerwicowe, w tym wynikające ze stresu
  • Zaburzenia występujące pod postacią somatyczną (wiele dolegliwości w przypadku braku prawdziwej choroby)
  • W trakcie leczenia na depresję
  • W trakcie leczenia farmakologicznego bulimii i jadłowstrętu psychicznego
  • Zaburzenia snu
  • Dysfunkcja seksualna, niespowodowana zaburzeniem organicznym lub chorobą
  • Zaburzenia dojrzałej osobowości i zachowania u dorosłych
  • Naruszenie zachowań psychicznych u dzieci
  • Zaburzenia behawioralne i emocjonalne, które zwykle rozpoczynają się w dzieciństwie i okresie dojrzewania często wskazana jest terapia dla młodzieży.
  • Zaburzenia psychiczne i behawioralne spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych podczas leczenia odwykowego lub po nim.

Psychoterapia to dość długi proces, który nie ogranicza się do jednej lub dwóch sesji. W niektórych przypadkach utrwalenie wyników może zająć lata. Często pacjenci uważają, że wystarczy raz udać się do psychoterapeuty, a narosłe przez lata problemy zostaną rozwiązane jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Podczas jednej wizyty u psychoterapeuty można jedynie zidentyfikować podstawowe problemy, którymi trzeba będzie się zająć w kolejnych sesjach. Dotyczy to zwłaszcza psychoterapii małżeńskiej, gdy narastające przez wiele lat problemy małżonkowie chcą rozwiązać od razu i jak najszybciej. Jak widać, psychoterapia nie jest panaceum w leczeniu szeregu zaburzeń psychicznych i dyskomfortu psychicznego. Jest to dość długi proces. Ale wynik z reguły przyjdzie szybciej, jeśli osoba potrzebująca jak najszybciej zwróci się o pomoc do psychologa.