Do poczytania przy kawie

Super do poczytania przy kawie lub herbacie. Piszemy o gospodarce, nieruchomościach, medycynie, sporcie i innych aspektach życia

Rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości dzieli się na pierwotny i wtórny. Na rynku pierwotnym prowadzona jest sprzedaż mieszkań  lub innych nieruchomości w Szczecinie w trakcie budowy lub też ukończonych. Zajmują się tym przedsiębiorcy zwani również deweloperami. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z pewnymi zagrożeniami których całkowite wyeliminowanie jest niemożliwe, jednakże możemy podjąć pewne kroki aby je zminimalizować.

Należy być ostrożnym i bacznie prześledzić czy firma deweloperska nie znajduje się w trakcie upadłości czy likwidacji. Musimy też pamiętać o tym, że realizacja inwestycji może zostać znacznie opóźniona w czasie. Na rynku wtórnym można nabyć mieszkanie które już było użytkowane przez inne osoby. Przy zakupie takiego mieszkania również należy zachować czujność, gdyż mogą pojawić się problemy np. w związku ze stanem prawnym sprzedawanego mieszkania. Jak mówi stara sentencja nieznajomość prawa szkodzi, dlatego niezależnie od tego czy chcemy kupić czy sprzedać mieszkanie należy się do tego solidnie i merytorycznie przygotować, aby przez nieświadomość jakichś przepisów nie narobić sobie większych problemów.

Jeżeli jesteś właścicielem i planujesz sprzedać mieszkanie to stoi przed tobą wielkie wyzwanie. Musisz przebrnąć przez szereg biurokracji i przygotować niezbędne dokumenty potrzebne do tego byś mógł sfinalizować cała transakcję. Przygotuj się też na to, że czas sprzedaży mieszkania może się znacznie wydłużyć.

Rynek nieruchomości

Powodem przedłużającego się czasu sprzedaży mieszkania może być zła wycena nieruchomości. Być może przeceniamy swoje mieszkanie, mamy do niego zbyt sentymentalne podejście i widzimy w nim same zalety a rzeczywistość może być zupełnie inna. Dobra wycena i analiza na chłodno wszystkich zalet i wad może nie być łatwe dla właściciela mieszkania, może również zaistnieć sytuacja w której nie dostrzeże on wszystkich atutów mających wpływ na cenę mieszkania. Wiele czynników takich jak np. funkcjonalność mieszkania, ukierunkowanie względem stron świata, stan techniczny, liczba pomieszczeń, to na którym piętrze jest położone czy posiada taras oraz lokalizacja i okolica w obrębie której jest położone (bliskość komunikacji, teren zielony, sklepy, szkoły, przedszkola, ośrodki zdrowia, poczta) są bardzo istotnymi determinantami ceny lokalu.

Pisząc ogłoszenie w sprawie sprzedaży mieszkania umieśćmy w nim wszelkie istotne informacje, zadbajmy o przejrzysty układ i dobry opis naszej oferty. Wyszczególnij i dobrze dobierz słowa kluczowe prezentujące ważne detale dla potencjalnych nabywców jak: taras, piwnica, miejsce garażowe, parking, balkon, park, winda, las itp. Musimy też określić do jakiej grupy docelowej kierujemy swoje ogłoszenie w sprawie sprzedaży mieszkania gdyż  będzie to decydowało o tym jakich środków użyjemy do jego promocji. Jeżeli kierujemy swoje ogłoszenie do ludzi młodych to najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie swojej oferty w ogłoszeniach internetowych. Gdy jednak uważamy, że nasze mieszkanie przypadnie do gustu osobom starszym postarajmy się o zamieszczenie ogłoszenia w lokalnej prasie.

Bardzo istotne są zdjęcia domów do sprzedaży . Profesjonalna sesja zdjęciowa może sprawić, że nasze ogłoszenie wyróżni się spośród innych ofert i zainteresuje potencjalnych nabywców. Szeroki kąt zdjęcia i dobre oświetlenie może sprawić, że nasze mieszkanie będzie się prezentowało o wiele lepiej niż w rzeczywistości.

Posprzątanie i uporządkowanie mieszkania jest konieczne, potencjalni nabywcy muszą być do niego nastawieni pozytywnie już od samego progu. Usuń wszelkie usterki jak np. cieknący kran, oraz niepotrzebne i zagracające meble, zadbaj o to miłą atmosferę i zapach, zaaranżuj przytulne pomieszczenia mile kojarzące się  z wypoczynkiem oraz pochowaj swoje przedmioty osobiste, by klienci mogli zacząć sobie wyobrażać mieszkanie jako przestrzeń w której mogliby zamieszkać.

Musisz nastawić się na dużą liczbę telefonów i poświęcenie mnóstwa swojego czasu jeżeli chcesz szybko sprzedać mieszkanie. Twoja postawa powinna być otwarta i elastyczna, gdyż to tobie powinno zależeć na tym by klient był zadowolony. Jeżeli z jakichś względów będziesz miał ograniczoną ilość czasu dobrze będzie jeżeli w ogłoszeniu zaznaczysz preferowana godzinę i formę kontaktu. Dobrym sposobem jest założenie numeru telefonu tylko na potrzeby sprzedaży mieszkania, pozwoli to na uniknięcie kłopotliwych sytuacji np. w pracy gdy ktoś będzie dzwonił w sprawie ogłoszenia nie dostosowując się do godzin wyznaczonych w ogłoszeniu.

Najprostszym sposobem będzie powierzenie tego zadania agencji nieruchomości ze Szczecina, co oczywiście wiąże się z pewnymi kosztami, niemniej jednak możesz być pewien, że profesjonalista zajmie się całym procesem sprzedaży mieszkania szybko i sprawnie. Zadba o wszelkie potrzebne dokumenty oraz zaoszczędzi twój czas, gdyż wszelkie sprawy związane z promocją mieszkania i spotkań z potencjalnymi nabywcami nie będą wymagały twojego udziału.  Będziesz mógł być pewien, że bezpiecznie i zgodnie z prawem przeprowadzi sprzedaż a jedyne co ty będziesz musiał zrobić, to stawić się u notariusza w wyznaczony dzień by sfinalizować transakcję.