Do poczytania przy kawie

Super do poczytania przy kawie lub herbacie. Piszemy o gospodarce, nieruchomościach, medycynie, sporcie i innych aspektach życia

Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe

Przy zakładaniu firmy musimy być świadomi tego, że uporanie się z papierkową robotą może być wyzwaniem. Z pomocą przychodzi nam biuro rachunkowe. W Polsce i na całym świecie istnieją specjalne firmy, które zajmują się księgowością i operują dokumentami w imieniu przedsiębiorstwa. Nie wszyscy są zorientowani w biurokratycznych dokumentach i tym, jak bardzo uciążliwe potrafi być zajmowanie się nimi.

Biuro rachunkowe zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, spisywaniem rozchodów i przychodów firmy, sprawami ryczałtu, podatku VAT czy sprawozdań finansowych. W Polsce biura rachunkowe istnieją już od dawna. Na rynku możemy znaleźć liczne oferty znanych i renomowanych firm, które są rekomendowane przez wielu klientów. Niektóre z nich istnieją na rynku już od kilkudziesięciu lat!

Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe

Wielu księgowych https://rachunkowebiuro.szczecin.pl/uslugi/ mawia, że wiedza nie wystarczy do skutecznego prowadzenia biura rachunkowego – ważne są także wyczucie i kreatywność. Z usług księgowości korzystają przedsiębiorcy z praktycznie wszystkich dziedzin – od kancelarii prawnych, przez gabinety lekarskie, aż po skromne firmy złożone z członków rodziny. W dzisiejszym świecie prawo finansowe jest skomplikowane dla przeciętnego obywatela, a specjaliści prowadzący biuro rachunkowe posiadają odpowiednie kursy i wiedzę do tego, by sprawnie poruszać się w biurokratycznym świecie. Weszliśmy również w erę internetu, przez co standardowe biura księgowości zaczynają odchodzić już do lamusa. Coraz bardziej popularna staje się księgowość on-line, w przypadku której nie musisz nawet wychodzić z domu – wszystkie niezbędne formalności można załatwić przez sieć. By uporać się z księgowością, duże przedsiębiorstwa zazwyczaj albo tworzą wewnętrzny dział zajmujący się sprawami rachunkowymi, albo zatrudniają zewnętrzne biuro rachunkowe.

W tym drugim przypadku bardzo istotne jest zaufanie do firmy rachunkowej, z którym podpisuje się umowę – należy pamiętać, że za niedopatrzenia pracowników biura odpowiedzialność prawną nadal ponosi właściciel firmy. Zalecamy zatem dokładne sprawdzanie każdej z ofert i dokonanie wyboru w oparciu o opinie innych klientów. Dzisiaj nie ma większej trudności z prześwietleniem wiarygodności firmy – opinie o wszelkiej maści organizacjach i przedsiębiorstwach znaleźć można w internecie. Każda szanująca się firma posiada własną stronę internetową, a nawet jeśli nie, nadal można znaleźć informacje i opinie o jej działalności. Tylko dobrze oceniane i rekomendowane przez wielu klientów biuro rachunkowe można uznać za godne zaufania. Jeśli jednak trafiłeś źle, pamiętaj – nawet, jeśli w pierwszej kolejności odpowiedzialność za błędy (np. niedostarczenie dokumentów) spada na ciebie, nadal masz prawo do wyciągnięcia konsekwencji od biura rachunkowego, a nawet zażądania odszkodowania za problemy wynikające z nieumiejętnego zarządzania księgowością przez ludzi, którym zaufałeś jako profesjonalistom i których zatrudniłeś w dobrej wierze. Biura księgowości nie zajmują się jedynie pracą dla przedsiębiorstw – jako osoba fizyczna również możesz skorzystać z ich usług. Wypełnienie rocznego zeznania podatkowego bądź złożenie innego rodzaju dokumentów może być kłopotliwe dla kogoś, kto nie posiada odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia w temacie księgowości. Również tutaj biuro rachunkowe spieszy z pomocą. Pełni ono zatem również formę doradcy, zarówno w przypadkach podobnych do powyższych, jak i w sprawach inwestycyjnych. Ponadto sprawy notarialne, czyli spadki czy darowizny, a także kredyty leżą w gestii biura rachunkowego.

Zobacz również:

Dobre biuro powinno również spełniać kilka innych warunków, dlatego warto sprawdzić wszystkie poniższe aspekty, zanim zdecydujemy się na wybór danej firmy. Szanujące się i renomowane biura posiadają Licencję Ministerstwa Finansów. By ją otrzymać, wymagane jest odpowiednie wykształcenie, dwuletni staż i zdanie państwowego egzaminu. Wybranie firmy z licencją z pewnością zwiększa szansę na rzetelne prowadzenie finansów twojego przedsiębiorstwa. Istotne jest także ubezpieczenie OC od odpowiedzialności cywilnej, którymi objęte są biura rachunkowe – gdy zdarzy się błąd po stronie księgowych, ubezpieczyciel natychmiast wypłaci ci odpowiednie odszkodowanie. Warto również sprawdzić, czy wybrane przez nas biuro należy do organizacji branżowych, np. Stowarzyszeń Księgowych w Polsce. Zwiększa to znacznie wiarygodność biura i świadczy o jego profesjonalizmie. Istotne jest dopasowanie możliwości i usług biura do prywatnych potrzeb klienta – jeśli nie zawsze będziesz w stanie zjawić się w biurze osobiście, zwróć uwagę na formy dostępnej komunikacji. Być może internetowa księgowość będzie czymś dla ciebie. Podobnie ma się sprawa w przypadku usług finansowych oferowanych przez samo biuro. Pełną ofertę najczęściej znaleźć możesz na stronie internetowej, upewnij się zatem, że dana firma świadczy takie usługi księgowe, jakie są ci potrzebne.

Księgowość jest dzisiaj czymś, bez czego nie da się skutecznie prowadzić firmy. Im większe przedsiębiorstwo, tym bardziej skomplikowana biurokracja. Zanim założysz firmę, poświęć uwagę rachunkom.