Roboty do programowania – skuteczny sposób nauki – kiedy większość ludzi myśli o programowaniu, wyobraża sobie wpisywanie linii kodu do komputera. Mimo, że nadal jest to najpopularniejszy sposób programowania, nie jest jedyny. Nowoczesne programowanie robotami, przeszło długą drogę. Obecnie coraz częściej na lekcji programowania stosowane są roboty.
Rozwój pasji u dzieci
Dzięki budowaniu robota na lekcji, uczniowie odkrywają wiele ścieżek nauki. To niesamowite, gdy nauczyciele mogą obserwować rozwój pasji u dzieci. Niektórzy uczniowie zainteresowali się drukiem 3 D i kodowaniem, a nawet odważyli się na rozbiór urządzeń gospodarstwa domowego, ponieważ pokochali mechanikę. Uczniowie zaczynają budować własne ścieżki uczenia się, ponieważ robotyka oferuje im otwartą platformę, na której mogą eksperymentować. Roboty do programowania coraz częściej stosowane są w polskich szkołach. Dla nauczycieli, program nauczania robotyki w naturalny sposób, pozwala zindywidualizować podejście uczenia się w zależności od ucznia. Dzięki temu uczniowie mogą dalej rozwijać swoje pasje.
Lepsza współpraca
Kiedy uczniowie zaczynają wchodzić w interakcje z robotami w klasie i sprawiają, że wykonują różne ruchy i zadania, zaczynają ujawniać swoje mocne strony.
Podczas składania robotów w zespołach, niektórzy uczniowie pokazują, że są dobrzy w mówieniu i mogą werbalnie wcielać swoje pomysły w życie. Z drugiej strony, są uczniowie, którzy nie są liderami, ale kodują, wykonują zadania techniczne i/lub upewniają się, że każdy członek zespołu właściwie wykonuje swoje zadania.
Dzięki temu ćwiczeniu, możemy zaobserwować, którzy uczniowie będą świetnymi przywódcami. Dzieci uczą się komunikować jako zespół i wyrażać swoje pomysły. W ten sposób tworzą świetny efekt. Zdolność do łączenia się dzieci w zespoły, komunikowania się ze sobą i wykorzystywania swoich osobistych zalet, będzie niezbędna w ich późniejszej edukacji, bez względu na to, czy zostaną artystami, dyrektorami wykonawczymi czy inżynierami.
Komunikowanie się na różnych platformach technologicznych
Media społecznościowe stały się częścią naszego codziennego życia, a korzystanie z nich jest tak samo wrodzone u dzieci, jak młodych dorosłych korzystanie z telefonu. W mediach społecznościowych jest wiele dobrych rzeczy, ale też czai się wiele potencjalnych niebezpieczeństw i rzeczy, których należy unikać.
Dzięki robotom, dzieci mogą uczyć się, jak komunikować się na różnych platformach technologicznych, zrozumieć odbiorców tych platform i zdobywać doświadczenie w tworzeniu skutecznych wiadomości dla różnych odbiorców. Jest to kluczowa umiejętność, którą musimy wszyscy mieć, bez względu na to, jaką ścieżkę kariery wybierzemy.
Zaangażowanie społeczności
Nauczanie robotyki może stworzyć poczucie wspólnoty w klasie, która zaczyna być otwarta na społeczność pozaszkolną. Uczniowie mogą prezentować swoje roboty w muzeach i różnych targach. Dzięki temu uczą się prezentacji swoich dzieł i rozwija się ich pewność siebie.
Dzięki takim możliwościom, uczniowie zaczynają postrzegać robotykę nie tylko jako projekt do oceny, ale również jako narzędzie do zainspirowania innych.
Podstawowe umiejętności pracy zespołowej
Umiejętności współpracy, które pozwoli przyswoić robotyka, świetnie nadają się do inspirowania przyszłych inżynierów. Jednak tak naprawdę, tego typu umiejętności, będą wykorzystywane przez resztę życia, niezależnie od tego, jaki zawód wybiorą.
Kiedy uczniowie pracują w grupach nad projektem robota, szybko zauważają, że umiejętności techniczne, takie jak kodowanie, są bardzo ważne. Jednak ich robot nie będzie się ruszał, jeśli nie nauczy się, jak współpracować z innymi i komunikować swoich pomysłów. Dzięki tego typu lekcjom, uczniowie będą umieli wyrażać siebie, słuchać i odnosić się do innych. W ten sposób doskonalą swoje umiejętności życiowe.
Wprowadzenie do programowania
Nauka programowania to doskonała umiejętność, dzięki której uczniowie chętniej będą pracować w przyszłości i mogą kiedyś więcej zarabiać. Uczenie dzieci abstrakcyjnego tematu programowania, może być trudnym zadaniem. Programowanie jest często skomplikowane i dlatego większość dzieci ma problem z jego zrozumieniem. Robotyka jest prostsza do zrozumienia i bardziej namacalna niż uczenie programowania.
Kiedy uczniowie programują fizyczne roboty, mogą łatwiej zobaczyć, co jest nie tak, ponieważ sprawdzają, czy robot zachowuje się tak, jak trzeba. Dzieci uczą się umiejętności niezbędnych do tworzenia dokładnych i skrupulatnych informacji, bawiąc się przy tym. Nauczanie robotyki w szkołach daje uczniom możliwość poradzenia sobie z rosnącym zapotrzebowaniem na nauczanie przedmiotów informatycznych, takich jak nauka, inżynieria, matematyka i technologia.
Większa kreatywność
Robotyka jest modułem edukacyjnym, opartym na tworzeniu. Uczniowie mogą stworzyć coś namacalnego. Ponadto uczą się programowania. Nie wiele jest dziedzin, które łączą kreatywność z inżynierią i technologią. Taką rolę pełni robotyka. Uczniowie mają możliwość stworzenia czegoś interaktywnego. Bardzo się im to podoba, dlatego ich poziom zaangażowania znacznie wzrasta i przyswajają więcej informacji. Dzieci mogą wiele stworzyć, gdy otrzymują odpowiednie informacje i narzędzia.