Kiedy dom dla seniorów wcale nie jest przykrą koniecznością, a dobrym rozwiązaniem? Starszym ludziom trudno żyje się w naszym społeczeństwie – realia, w których oni dorastali i wychowywali się już dawno się zmieniły. Większość seniorów zwyczajnie nie potrafi odnaleźć się w dzisiejszym świecie, szczególnie gdy osoby z ich otoczenia, będące w podobnym wieku, zaczynają odchodzić na tamten świat. Mogą oni poszukać towarzystwa w podobnym wieku na przykład w domach dla seniorów, które nie cieszą się dobrą sławą. Czasami jednak umieszczenie w nich rodzica nie jest przykrą koniecznością, a naprawdę dobrym rozwiązaniem. Sprawdzamy, w jakich sytuacjach.
Zobacz także:
- dom starców cena w Szczecinie
- dom starców cena zachodniopomorskie
- domy opieki ceny Szczecin
- dom opieki dla seniora w Szczecinie
Samotność – najgorszy wróg
Senior najlepiej czuje się w towarzystwie i w otoczeniu, które zna od dawna. Nie bez powodu powstało nawet przysłowie mówiące o tym, że starych drzew się nie przesadza. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc pozostawienie seniora w jego naturalnym otoczeniu, zamiast proponowanie mu przeprowadzki. Tymczasem dawne otoczenie seniora może drastycznie zmienić się niemal z dnia na dzień. Dopóki w miejscu zamieszkania ma on znajomych i osoby w podobnym wieku, czuje się tam komfortowo. Problem pojawia się jednak w momencie, w którym senior zostaje sam ze sobą w miejscu, w którym żył przez wiele lat. Czasami problematyczna jest też lokalizacja mieszkania – w mniejszych miejscowościach trudniej znaleźć towarzystwo, chociażby na zajęciach poświęconych seniorom w domach kultury. Dlatego też sporo starszych osób decyduje się z własnej woli zamieszkać w domach dla seniorów. Tam mogą liczyć na towarzystwo osób w podobnym wieku, którzy przeżyli młodość w takich samych czasach. Mogą oni razem wspominać, spędzać wspólnie czas, a przede wszystkim nie czuć się obco wśród młodych. Samodzielna decyzja seniora o zamieszkaniu w domu dla seniorów często jest zaskakująca dla dzieci czy wnuków, jednak nie należy jej negować. Jeżeli osoba starsza zadecyduje w ten sposób, jej wolę należy uszanować, nawet gdy wydaje nam się nieprzemyślana i nieodpowiednia.
Gdy rodzina jest daleko
Starszy człowiek często wymaga opieki i pomocy. Nawet, jeśli jest to osoba będąca w pełni sprawna, miewa gorsze dni, podczas których trudno jej opuścić własne mieszkanie. Wtedy też liczy na pomoc rodziny, która przykładowo zrobi jej zakupy czy ugotuje obiad. Starsze osoby zwykle mogą taką pomoc uzyskać bez większego problemu – czy to dzieci czy to wnuki chętnie zaopiekują się seniorem. Problem pojawia się jednak w momencie, w którym rodzina mieszka zbyt daleko, aby bez większego problemu móc udzielić pomocy w nagłych sytuacjach. O ile mieszkanie w mieście sąsiadującym nie stanowi kłopotu, o tyle rodzina zamieszkująca na drugim końcu Polski czy nawet poza granicami kraju zwyczajnie nie jest w stanie pomóc osobie starszej. W takiej sytuacji zwykle stara się ona znaleźć pomoc doraźną – dalszej rodziny bądź sąsiadki. Niestety, trudno na dłuższą metę obarczać kogoś dodatkowymi obowiązkami. Rozwiązaniem jest więc dom dla seniorów, w którym starsza osoba może liczyć na opiekę i ciepłe posiłki, a także zorganizowanie czasu wolnego. Wbrew pozorom większość starszych ludzi doskonale odnajduje się w tego typu miejscach. Dom dla seniorów należy jednak wybrać w porozumieniu z osobą, która ma w nim zamieszkać. Trudno też narzucać jej naszą wolę – to musi być decyzja podjęta wspólnie. Z drugiej strony trudno też całkowicie przeorganizować swoje życie, aby doraźnie pomagać rodzicom. Jeżeli nie chcą oni zamieszkać z nami, dobrze jest pomyśleć o domu dla seniorów.
Decyzja rodziny czy seniora?
Bardzo ważne w podjęciu decyzji o zamieszkaniu w domu dla seniora jest zdanie osoby starszej. Istnieje całe mnóstwo różnych życiowych sytuacji, w których lepszym rozwiązaniem jest właśnie dom dla seniorów. Wbrew pozorom nie są to miejsca, do których trafiają schorowani ludzie w naprawdę zaawansowanym wieku. Dziś w domach dla seniorów mieszkają osoby będące w sile wieku, które zwyczajnie nie chcą czuć się samotne bądź nie mają już siły ani ochoty sprzątać, gotować i dbać o dom. Te aspekty musi jednak zauważyć osoba, która ma potencjalnie zamieszkać w domu dla seniora. Nie powinna nas dziwić sama propozycja zmiany miejsca zamieszkania ze strony osoby starszej – często bowiem oni sami zdają sobie sprawę z tego, że nie chcą dłużej mieszkać w miejscu, w którym mieszkali od lat. Decyzji o umieszczeniu osoby w podeszłym wieku w domu dla seniorów nie może jednak podjąć tylko i wyłącznie rodzina – po pierwsze jest to nieuszanowanie woli starszej osoby, po drugie jest to niezgodne z prawem. Dopóki ktoś nie jest ubezwłasnowolniony, może decydować o sobie, w tym właśnie o swoim miejscu zamieszkania. Dziś jednak takie sytuacje stosunkowo rzadko mają miejsce, kiedy to rodzina zmusza seniora do zamieszkania w domu im dedykowanym. Należy mieć też na uwadze fakt, że zamieszkanie dla seniora to dla niektórych osób duże udogodnienie – nie muszą martwić się o to, czy rachunki są zapłacone, obiad ugotowany, a mieszkanie posprzątane. Warto więc uszanować zdanie seniora, który na stare lata chciałby zamieszkać w towarzystwie osób w podobnym wieku, w domu dla seniorów.