Do poczytania przy kawie

Super do poczytania przy kawie lub herbacie. Piszemy o gospodarce, nieruchomościach, medycynie, sporcie i innych aspektach życia

Tatuaże – ile trzeba mieć lat

Tatuaże - ile trzeba mieć lat

Tatuaże – ile trzeba mieć lat – mały tatuaż na przedramieniu czy anielskie skrzydła zdobiące plecy – to właśnie marzenie wielu osób. O zrobieniu tatuażu myślą nawet małe dzieci, które najczęściej zadowalają się zmywalnymi rysunkami wykonanymi za pomocą specjalnej farby i wody. Niemniej jednak nastolatkowie oraz osoby dorosłe często na poważnie rozważają zrobienie tatuażu. Ile trzeba mieć lat, aby móc udać się do studio tatuażu? Odpowiadamy.

Tatuaż dla nastolatka

Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że tatuaż może zrobić sobie osoba pełnoletnia. Ma ona bowiem pełne prawo do tego, aby decydować o sobie. Może więc podjąć decyzję o zrobieniu malutkiego tatuażu bądź nieco większej grafiki na swoim ciele. Niemniej jednak kontrowersje budzą tatuaże u nastolatków. Na ulicach miast czy w szkołach możemy zaobserwować nastolatków, którzy mają zrobione mniejsze lub większe tatuaże. Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle jest to legalne? Odpowiedź brzmi: tak, ale pod pewnymi warunkami. W praktyce tatuaż może zrobić sobie osoba, która ukończyła 16. rok życia. Nie ma jednak prawa do tego, aby podjąć decyzję na własną rękę. Musi bowiem posiadać pisemną zgodę rodzica. Wbrew pozorom dobre studio tatuażu bardzo poważnie podchodzi do tych restrykcji.

Coraz rzadziej zdarza się, aby tatuażyści zgadzali się na wykonanie grafiki nastolatkowi bez sprawdzenia jego metryki. Często przecież szesnastolatek wygląda doroślej, niż wskazywałby na to jego wiek. Niektóre studio tatuażu zastrzegają, że nie wykonują ich nawet, gdy nastolatek posiada zgodę rodzica. Każą więc czekać młodym osobom, aż te osiągną 18. rok życia. Wszystko po to, aby nie musieć przyjmować reklamacji od niezadowolonych rodziców czy dzieci. Na tatuażyście spoczywa obowiązek nie tylko właściwego wykonania grafiki, ale również zaznajomienia klientów z możliwością wystąpienia ewentualnych powikłań. Dobry tatuażysta zawsze zwróci uwagę, aby nie wykonywać grafiki w miejscu, w którym skóra traci z wiekiem elastyczność i jędrność.

Pisemna zgoda rodzica

Tatuaże - ile trzeba mieć lat
Tatuaże – ile trzeba mieć lat

Co więc potrzebuje nastolatek, który chce wykonać tatuaż? Otóż potrzebna będzie pisemna zgoda rodzica na przeprowadzenie zabiegu. Ważne jest tutaj słowo pisemna, ponieważ zgoda nie może być wyrażona jedynie w formie ustnej. Tego typu wypowiedzi rodzic może się bowiem wyprzeć, dlatego tatuażysta musi posiadać zaświadczenie na piśmie. W oświadczeniu musi znaleźć się też adnotacja o tym, że rodzic zdaje sobie sprawę, że tatuaż wykonany jest na stałe. Co więcej, musi on potwierdzić, że akceptuje wybrany przez dziecko motyw.

Najlepsi tatuażyści zwykle posiadają własne wzory oświadczeń, które rodzic musi wypisać na miejscu. Teoretycznie jego fizyczna obecność nie jest niezbędna – zgodnie z prawem nastolatek może przynieść podpisane przez rodzica oświadczenie. Tatuażyści często wymagają, aby nastolatek stawił się w studio wraz z rodzicem. Przede wszystkim chcą oni pouczyć rodziców o tym, z czym wiąże się zrobienie tatuażu. Dodatkowo często możemy usłyszeć o podrabianiu podpisu rodzica. Nastolatek bez trudu może więc podpisać oświadczenie w zastępstwie mamy czy taty. Oczywiście, jest to działanie całkowicie nielegalne, zagrożone karą nawet i pozbawienia wolności. Niemniej jednak rodzice, których dzieci nielegalnie wykonały tatuaż, zwykle mają pretensje nie tylko do swoich pociech, ale i pracowników studio. W związku z tym tatuażyści wymagają ich obecności podczas wykonywania zabiegu.

Tatuaż u młodszych dzieci

Wiemy już, że osoby, które ukończyły 16. rok życia, mogą wykonać tatuaż. Pozostaje pytanie, co z młodszymi dziećmi? Często przecież o tatuażu marzą nawet dwunastolatki. Rodzice zaś są skłonni wyrazić zgodę na niewielki, uroczy tatuaż. Czy tatuażysta ma prawo go wykonać? Otóż nie, nawet jeśli posiada zgodę rodzica. Skóra dzieci jest bowiem bardzo delikatna, a co gorsza w okresie dojrzewania przechodzi różne przemiany. Tatuaż może okazać się wątpliwą ozdobą. Co więcej, skóra dzieci często nie są świadome tego, czego naprawdę chcą. Lubią podejmować decyzję pod wpływem chwili oraz emocji. Chcą więc wytatuować sobie imię najlepszej przyjaciółki lub łapkę psa na rączce. Rodzice powinni w tym przypadku wykazać się większą odpowiedzialnością, lecz niestety, nie zawsze tak się dzieje.

Tatuaż nie zawsze możliwy

Teoretycznie tatuaż może wykonać każda osoba dorosła. Nie dotyczy to jednak tych, którzy na mocy prawa zostali ubezwłasnowolnieni. Tatuażysta z luckyseven.pl/ nie zawsze ma obowiązek wykonać tatuaż na prośbę klienta. Ma odmówić w kilku przypadkach. Głównym powodem jest zły stan skóry – zaczerwienienie, poparzenie słoneczne czy wypryski. Świeża, niezagojona rana również jest przyczyną odmowy wykonania tatuażu. Co więcej, niektóre choroby przekreślają możliwość jego wykonania. Wreszcie niezdecydowanie klienta może spowodować, że tatuażysta zasugeruje odłożenie zabiegu. Obecnie co prawda możemy pozbyć się niechcianego tatuażu, jednak zawsze najbardziej cierpi przy tym nasza skóra. Dlatego też decyzja o wykonaniu grafiki na ciele powinna zostać podjęta w sposób całkowicie świadomy.