Do poczytania przy kawie

Super do poczytania przy kawie lub herbacie. Piszemy o gospodarce, nieruchomościach, medycynie, sporcie i innych aspektach życia

Jak pochować godnie psa?

Jak pochować godnie psa?

Jak pochować godnie psa? Pies to prawdziwy przyjaciel człowieka. Dla wielu rodzin jest jednym z członków, który odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu ludzi. Odejście psa to ogromna strata i niebywale duża żałoba. Nic więc dziwnego, że większość właścicieli psów pragnie pochować swoje czworonogi w odpowiedni sposób, tak, aby na zawsze pozostawić wspomnienie o czworonogu w swojej pamięci. Dawniej większość z nas zakopywała zwierzę, często w miejscu szczególnym. Dziś coraz częściej wybieramy krematorium dla zwierząt i stawiamy na kremację naszego pupila.

Jak wygląda kremacja pod względem prawa?

Rzeczą wiadomą i oczywistą jest fakt, że każdy właściciel psa pragnie pochować pupila w należyty sposób, tak, aby to ostatnie pożegnanie było jak najbardziej szczególne. Wielu właścicieli psów chciałoby zakopać swojego pupila w ogrodzie lub na działce, ale trzeba tutaj pamiętać o jednym – prawo tego jak najbardziej zabrania. Pod żadnym więc pozorem nie powinniśmy zakopywać psa w ogrodzie, gdyż możemy otrzymać za to bardzo surową karę. Co więc powinniśmy zrobić? Gabinety weterynaryjne oferują utylizację psa, a więc spalenie go razem ze śmieciami. Takie rozwiązanie jest jak najbardziej zgodne z przepisami prawa w Polsce. Wielu jednak właścicieli nie jest jednak w stanie na taką decyzję się zdecydować. Poszukując więc innych sposobów, by to pożegnanie było wykonane z godnością, krematorium dla zwierząt stanowi bardzo dobry wybór. Wystarczy wybrać odpowiednie takie miejsce, a firma odbierze zmarłe zwierzę z kliniki weterynaryjnej lub z naszego domu, zawiezie je do krematorium, pozwoli się członkom rodziny pożegnać z psem, a następnie w godny sposób zwierzę spalić i wręczyć rodzinie prochy. 

Wybór odpowiedniego krematorium

W Polsce niewiele jest takich miejsc, w których można w odpowiedni, godny sposób spalić psa i otrzymać jego prochy. Krematoria dla zwierząt cieszą się popularnością dopiero od kilku lat, dlatego też takich miejsc nie jest zbyt wiele. Jeśli my chcemy postawić na takie rozwiązanie, powinniśmy poszukać krematorium, jak najbliżej miejsca naszego zamieszkania i skorzystać z oferty, jakie takie miejsce ma nam do zaoferowania. Krematorium dla zwierząt działa zgodnie z polskim prawem. Jeśli więc chcemy w taki sposób wykonać pochówek naszego czworonoga, jak najbardziej mamy taką możliwość i to w pełni legalny sposób. Jak zabezpieczyć psa? Jeśli takie krematorium znajduje się blisko, firma niemal tego samego dnia zjawi się u nas, aby zwierzę odebrać. Jeśli jednak mieszkamy zbyt daleko od tego miejsca, często po zwierzę przyjeżdża się w inny dzień. Ważne jest więc to, aby odpowiednio zwierzę zabezpieczyć. Po pierwsze, należy użyć rękawiczek jednorazowych. Następnie trzeba włożyć zwierzę do worka i owinąć je ręcznikiem lub kocem. Konieczne jest także przechowywanie psa w jak najbardziej chłodnym miejscu.

Kto stawia na kremację zwierząt?

Jeszcze kilka lat temu kremacja zwierząt nie była zjawiskiem popularnym. Z biegiem jednak czasu, gdy pojawiło się zainteresowanie takimi usługami, na rynku pojawiły się krematoria dla zwierząt, które chciały pomóc niejako właścicielom zwierząt w jak najbardziej godny sposób pożegnać się ze swoim pupilem. Dziś na takie usługi stawia coraz więcej ludzi i opcja taka wybierana jest przez osoby, które chcą postawić na jak najlepszy pochówek dla swojego ukochanego psa. Takie rozwiązanie wybierają osoby, które kochają swoje pupile i które chcą zagwarantować im jak najlepsze pożegnanie, a niekoniecznie utylizację, która dla wielu osób jest kompletnie niezrozumiała.

A czy takie krematorium dla zwierząt to duży wydatek? Stosunkowo duży, dlatego też nie każdy może sobie na to pozwolić. Koszt zależy przede wszystkim od wielkości zwierzątka. Można jednak, jeśli nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy, postawić na palenie zbiorowe. Żegnamy się ze swoim zwierzątkiem, a następnie jest ono palone z kilkoma innymi. Koszty te są zdecydowanie niższe, ale nie dostajemy jedynie prochów naszego pupila. 

Jak wygląda kwestia dopełnienia wszelkich formalności?

Jeśli zwierzę umiera, właściciel psa dzwoni do firmy kremacyjnej. Ta, najszybciej jak się da, przyjeżdża i zwierzę zabiera. Ustalony zostaje termin pożegnania. Można na niego postawić, ale i można go ominąć. Po całej procedurze pożegnania, ciało psa umieszczone jest w komorze kremacyjnej, a następnie palone. Po całej procedurze, prochy umieszczone zostają w specjalnej urnie, a następnie przekazane właścicielowi psa. Jeśli w grę wchodzi śmierć zwierzęcia, nic nie jest miłe czy przyjemne. Jeśli jednak mamy taką możliwość, by nasze zwierzę pochować w godny sposób, jak najbardziej możemy, a krematorium dla zwierząt w pełni nam to umożliwia. 

Choć w Polsce nie ma zbyt wielu tego typu miejsc, gdzie możliwa jest kremacja zwierzęcia, to jednak kilka tego typu placówek prosperuje na najwyższym poziomie i jak najbardziej może świadczyć swoje usługi dla wszystkich klientów. Jeśli chcemy z takiej pomocy skorzystać, wystarczy znaleźć tego typu miejsce, ustalić wszelkie formalności, a następnie dopełnić całą procedurę.