Ile kostki brukowej zmieści się na standardowej palecie?

Ile kostki brukowej zmieści się na standardowej palecie?

Wygląd podwórka jest bardzo ważny dla odbioru całego domu. Ważne jest posiadanie własnego miejsca na świecie, które będzie nas przyciągać. Efekt możemy uzyskać na różne sposoby. Ważne jest łączenie jednocześnie aspektów wizualnych, jak i praktycznych rozwiązań. W kwestii podwórka świetnie sprawdzają się więc drzewa owocowe lub huśtawki. Poruszanie się samochodem możemy znacząco sobie ułatwić przez wykonanie utwardzonego podjazdu. Wydaje się, że najlepszym materiałem do tego celu jest kostka brukowa. Co czyni ją tak skuteczną? Po pierwsze jest to duża trwałość materiału. Wynika ona z dużej wytrzymałości na nacisk, ale również jest odporna na działanie różnorodnych warunków pogodowych. Po drugie (co wynika z pierwszego) ważne jest to, że kostka brukowa będzie nam służyć przez wiele lat. Po trzecie jest to materiał wartościowy wizualnie. Cena kostki brukowej należy do wad, ale jednak płacimy za wysoką jakość. Skupimy się jednak na aspekcie przechowywania i transportu. W ramach tego artykułu zastanowimy się nad pojemnością palety w kontekście przechowywania kostki brukowej.

Standardowe wymiary palet

Palety również różnią się od siebie wielkością, ale jednak część wymiarów jest standaryzowana i powszechnie stosowana. Najczęściej podaje się, że pięć wymiarów jest znacznie częściej stosowana od pozostałych. Dodatkowo długość zazwyczaj jest taka sama, a również dotyczą szerokości. 1200 mm to często stosowany nominalny wymiar, do którego dobiera się często 3 szerokości (800, 1000 lub 1200 mm). Spośród wszystkich modeli najczęściej stosuje się jednak tzw. europaletę, czyli 1200 mm x 800 mm. W ramach tego artykułu skupimy się głównie właśnie na tym wymiarze. Ile kostki brukowej zmieści się na najczęściej wykorzystywanej palecie?

Ile kostki brukowej zmieści się na standardowej palecie?Dlaczego ważne jest to, ile kostki brukowej zmieści się na palecie?

Najczęściej kupując kostkę brukową, nie musimy zastanawiać się nad tym aspektem. Mówimy o tym w kategorii ekonomicznej. Musimy jeszcze przewieźć materiał na własne podwórko. Często wykorzystujemy do tego celu transport, który jest zapewniony przez sprzedawcę. Jest to efektywne rozwiązanie, ponieważ nie musimy się martwić o ten aspekt. Z drugiej strony zakup z dostawą jest droższy. Czasem mamy możliwość przewiezienia materiału samemu. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ po pierwsze kostka brukowa jest ciężka, a po drugie zajmuje sporo miejsca. Wszystko zależy również od tego, ile jej potrzebujemy. W przypadku większej ilości nie poradzimy sobie bez wykorzystania przyczepy. Właśnie te kwestie sprawiają, że ważne jest to, ile zmieścimy na jednej palecie. Pozwoli to oszacować, ile będziemy ich potrzebować oraz uzyskać pewne wyobrażenie na temat transportu.

Zobacz również:

 

Ile kostki brukowej zmieści się na najczęściej wykorzystywanej palecie (tzw. europalecie)?

Mając już pewne informacje, możemy przejść do podawania konkretnych wartości. Wiemy już, że wymiary 1200 mm x 800 mm to te najczęściej stosowane. Ile kostki brukowej zmieści się w tym wariancie? Oczywiście mogą występować pewne rozbieżności. Kostka brukowa 4 cm jest najczęściej stosowaną obok 6 i 8 cm. Oczywiście te wartości oznaczają jej grubość. W ramach tej najcieńszej najczęściej na palecie zmieści się około 17 m². Właśnie w ten sposób najczęściej podajemy, ile się zmieści w kontekście materiału, którego celem jest pokrycie pewnej powierzchni. Daje to najlepsze wyobrażenie dla klienta. Jak to wygląda w przypadku innych grubości? Oczywiście będą to mniejsze ilości. W przypadku 6 cm najczęściej na standardowej europalecie zmieści się od 9 do 12 m². Najczęściej jednak będą to okolice 10 m². W przypadku 8 cm z jednej palety będziemy w stanie pokryć od 7 do 9 m², ale standardem jest środek tego przedziału. A jak to wygląda w kwestii wagi? Tutaj najlepiej widać, że nawet nie każdy wózek paletowy da radę z tym ciężarem. Najczęściej jest to od 1300 do 1600 kg. Warto więc przed wykorzystaniem sprawdzić wytrzymałość wózka paletowego. Oczywiście mogą występować pewne rozbieżności w związku ze zróżnicowanymi kształtami. Dlatego jednak podaliśmy przedziały, żeby jak najdokładniej dostosować się do różnych sytuacji.

Podsumowanie, czyli ile kostki brukowej zmieści się na palecie?

W pierwszej części artykułu analizowaliśmy właściwości kostki brukowej. W drugim fragmencie zawarliśmy informacje na temat wymiarów palet. Wreszcie w kolejnym rozdziale przedstawiliśmy informacje, które są odpowiedzią na to, ile kostki brukowej zmieści się na palecie. Jest to związane nie tylko z przechowywaniem, ale również transportem. Zazwyczaj warto skorzystać z usługi dostawy, którą oferuje sprzedawca. Najpopularniejsze są kostki brukowe w trzech wariantach grubości. Mówimy tutaj o 4, 6 oraz 8 cm grubości. Ilość kostki brukowej, która zmieści się na palecie, najczęściej podaje się w jednostkach powierzchni. Daje to najlepsze wyobrażenie dla klienta. Oczywiście więcej m² zmieści się na palecie w przypadku mniejszych grubości. Jeśli będą to 4 cm, należy liczyć się z przedziałem od 16 do 18 m². Od 9 do 12 m² powierzchni możemy liczyć w przypadku trochę grubszego wariantu tzn. 6 cm. Jest to zresztą najczęściej wykorzystywany wariant. Najczęściej na standardowej europalecie zmieści się około 10-10,5 m². W przypadku wielu zastosowań ta wartość może okazać się niewystarczająca.