Dobry kurs podologiczny

Dobry kurs podologiczny

Zainteresowanie zawodem podologa wzrasta z roku na rok. Na zachodzie jest to profesja, która jest bardziej usankcjonowana prawnie niż u nas. W Polsce nadal nie jest to specjalizacja, której można uczyć się na kierunkach medycznych i kosmetycznych. Jest jednak dostępnych wiele kursów, które pozwolą zgłębić tajniki tej profesji i poznać zarówno teorię, jak i praktykę. Ile powinien trwać dobry kurs podologiczny? Gdzie szukać rekomendacji? Jak można sprawdzić, czy dany kurs będzie wartościowy i pozwoli w przyszłości na samodzielne prowadzenie działalności podologicznej? Odpowiedzmy na te pytania w niniejszym tekście.

Jaką wiedzą powinien posiadać podolog?

Podologia, nazywana także podiatrią, obejmuje leczenie chorób stóp – zarówno skóry, jak i paznokci. Zajmuje się także problemami związanymi funkcjonowaniem stawów stopy. Kurs podologiczny może skończyć osoba, która ma już wykształcenie medyczne, jak np. lekarz, oraz ktoś, kto jeszcze nie miał z tą dziedziną do czynienia. Dotychczasowa wiedza i uprawnienia medyczne pozwalają podologowi na świadczenie szerszego wachlarza usług, gdyż może on wykonywać na stopach również zabiegi chirurgiczne, czego nie wolno robić, jeżeli jest się wyłącznie tzw. podologiem kosmetycznym.

Podologia łączy wybraną wiedzę z kilku dziedzin. Można tu wymienić dermatologię, diabetologię, ortopedię i chirurgię. Zawiera także techniki opatrywania ran oraz podstawy ortopedii. Warto zauważyć, że podolodzy opiekują się również pacjentami, którzy potrzebują specjalnej opieki stóp, np. sportowcami. Wyczynowe uprawianie sportu naraża stopy na kontuzje i uszkodzenia, dlatego niezbędny jest stały kontakt ze specjalistą i szybkie reagowanie w sytuacji, gdy pojawiają się nawet niewielkie problemy. 

Tak szeroka wiedza jest wymagana, gdyż do gabinetów podologicznych trafiają różnego rodzaju pacjenci. Bywa, że cierpią oni na cukrzycę (pojawia się tzw. stopa cukrzycowa), posiadają choroby autoimmunologiczne, mają ograniczenia ruchowe, problemy nie tylko ze skórą lub paznokciami, ale też w obrębie stawów i wiele innych. 

Ciekawostką może być to, że w Polsce zawód podologa został wpisany na listę zawodów dopiero w 2015 roku. To niezwykle późno w porównaniu do innych krajów na zachodzie, gdzie ta profesja już wiele lat temu została oficjalnie uznana. Na naszym gruncie przez długi czas podolog był kojarzony wyłącznie z osobą, która wykonuje pedicure. Z takimi problemami, jak grzybica stóp, paznokci, nadpotliwość, modzele czy pękające pięty pacjenci zgłaszali się do dermatologa, który niekoniecznie był w stanie całościowo zająć się problemy. Podolog natomiast wykonuje odpowiednie zabiegi lecznicze, a do tego może pozostawać w kontakcie z lekarzem w przypadku, gdy konieczna okazałaby się być interwencja farmakologiczna lub potrzeba wystawienia skierowania na badania.

Kto może udać się na kurs podologiczny?

W skrócie – każdy. W praktyce na takie kursy często uczęszczają osoby, które chcą wzbogacić swoją wiedzę oraz poszerzyć kompetencje. Dlatego zgłaszają się na nie kosmetyczki, fizjoterapeuci, a nawet lekarze. Uczestnictwo w kursie daje nie tylko tytuł, ale przede wszystkim praktyczne umiejętności. Warto zauważyć, że w niektórych miejscach wymagana jest już odpowiednia baza posiadanej wiedzy. Tak jest np. gdy chcemy udać się na podologiczne studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wśród warunków przyjęcia można znaleźć zapis, że przyjęte zostaną osoby, które ukończyły studia magisterskie na kierunku lekarskim, farmacji, fizjoterapii lub analityki medycznej; studia drugiego stopnia m.in. na diabetyce, kosmetologii lub pielęgniarstwie; studia pierwszego stopnia na kierunku m.in. kosmetologia, ratownictwo medyczne, inżynieria biomedyczna. Widać zatem, że położony jest nacisk na podstawy związane z medycyną i obycie z medyczną terminologią.

Jak podobna kwestia wygląda na kursach, porównując do studiów podyplomowych na kierunku podologia? Przede wszystkim na większości z nich nie jest wymagana wiedza zdobyta na innych szkoleniach lub studiach. Wiele ośrodków stawia jedynie wymóg ukończenia 18 lat. Nie trzeba zdawać matury. Założenie jest takie, że każdy, kto jest zainteresowany tą tematyką, może aktywnie uczyć się, rozwijać, zdobywać umiejętności praktyczne, by później podjąć pracę lub prowadzić własną praktykę w gabinecie podologicznym. 

Jak wygląda dobry kurs podologiczny?

Przede wszystkim powinien łączyć wiedzę teoretyczną z umiejętnościami praktycznymi. W praktyce podologicznej korzysta się z nowoczesnego sprzętu oraz preparatów i kosmetyków, które stale pojawiają się na rynku i są udoskonalane. Ważne jest zatem, aby na kursie otrzymać jak najbardziej aktualną wiedzę oraz zapoznać się z najnowszymi technikami opracowywania problemów podologicznych. 

Przeglądając oferty kursów, warto sprawdzić, kto je prowadzi i jakie ma doświadczenie w pracy podologa. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że jest to ktoś, kto zna się na swoim fachu i miał już do czynienia z różnorodnymi przypadkami chorobowymi.

W zajęciach praktycznych nie powinno też uczestniczyć zbyt wiele osób. Bierne przyglądanie się nie jest wystarczające. Trzeba mieć możliwość pracy ze sprzętem i samodzielnego korzystania z narzędzi, z którymi nierzadko spotykamy się po raz pierwszy. Zatem, wybierając dobry kurs podologiczny, należy sprawdzić, jak liczne są grupy. Im mniejsza, tym lepsza. Oczywiście sytuacja idealna to taka, w której przebywa się z osobą prowadzącą kurs 1:1. Można wtedy na bieżąco konsultować wszystkie działania i nauczyć się przeprowadzania konkretnych procedur.

Jeżeli ktoś nie ma jeszcze żadnego doświadczenia w zakresie pracy jako kosmetyczna lub w podobnych dziedzinach, powinien udać się na co najmniej roczny kurs. Pozwoli to na odpowiednio szczegółowe zdobycie wiedzy i zapoznanie się z technikami pracy ze stopami. Osoby, które mają już za sobą różnego rodzaju doświadczenia, np. w pracy kosmetyczki, z powodzeniem skorzystają z jednorazowych kursów, na których zgłębią bardziej szczegółową wiedzą i np. poznają nowe na rynku urządzenia lub metody opracowywania paznokci. 

Czy warto udać się na indywidualny kurs podologiczny?

Jak już zostało wspomniane, osoby, które jeszcze nie miały żadnego doświadczenia w pracy kosmetycznej lub związanej z medycyną, powinny udać się na kompleksowy kurs, na którym zdobędą szeroką wiedzą nie tylko na temat chorób stóp i ich leczenia. Poznają również podstawy zagadnień medycznych oraz pracy z pacjentem.

Inną grupę stanowią ludzie, którzy już zajmowali się pracą na stanowisku kosmetyczki, mają wykształcenie medyczne lub prowadzą praktykę podologiczną. Oni z pewnością wiele zyskają na indywidualnym kursie podologicznym. W takim trybie pracuje się bezpośrednio z osobą, która przeprowadza takie szkolenie. Najlepiej, jeżeli jest ono szyte na miarę. Co to znaczy? Osoba, która zapisuje się na ten kurs, określa, jaką wiedzę chce poszerzyć lub jakie umiejętności pragnie nabyć. Pozwoli jej to na bardzo bliską współpracę z osobą prowadzącą, która może na bieżąco tłumaczyć zawiłości sztuki podologicznej oraz pokazywać, jak wykonywać kolejne kroki przy wykonywaniu różnych czynności. Jakie tematy przykładowo mogą zostać poruszone?

  • Problemy chorobowe paznokci.
  • Sposoby rekonstruowania płytki paznokci.
  • Ortonyksja.
  • Przeprowadzanie profilaktycznych zabiegów podoligicznych.
  • Praca z kostką Arkady.

Jak widać są to konkretne zagadnienia, które wymagają posiadania nie tylko wiedzy, ale także umiejętności. Dopiero połączenie tych dwóch elementów pozwoli na samodzielną, sprawną pracę z klientem.

Jak wybrać dobry kurs podologiczny?

Podsumowując – na co zwrócić uwagę szukając dobrego kursu?

  1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Podologicznego.
  2. Doświadczenie osób, które prowadzą kurs i zajęcia.
  3. Możliwość indywidualnych konsultacji lub przeprowadzenia kursu 1:1.
  4. Uzyskanie certyfikatu po zakończeniu kursu.
  5. Możliwość skierowania na zajęcia praktyczne (to istotne zwłaszcza w przypadku osób, które jeszcze nie podejmowały pracy na stanowisku podologa).

Cena nie zawsze powinna odgrywać kluczową rolę. Za specjalistyczną wiedzę warto jest zapłacić nawet większą kwotę.