Do poczytania przy kawie

Super do poczytania przy kawie lub herbacie. Piszemy o gospodarce, nieruchomościach, medycynie, sporcie i innych aspektach życia

Dobór rolet do wystroju wnętrza. Na co zwracać uwagę?

Dobór rolet do wystroju wnętrza. Na co zwracać uwagę?

Dobór rolet do wystroju wnętrza. Na co zwracać uwagę? Zainteresowanie roletami jest ogromne. Zasłaniają okno, nie zabierając nic miejsca. Mogą zastępować zasłony albo być wraz z nimi. Ich różnorodność pozwala znaleźć najlepsze dla wnętrza.

Jaki kolor rolet wybrać?

Jeden z najważniejszych dylematów przy wyborze tej osłony okiennej to: barwa neutralna czy wyrazista. Roleta w neutralnym kolorze nie przyciąga tak wzoru, jak barwniejsza. To oznacza, że okno nie będzie skupiać na sobie uwagi. Wyrazista barwa rolety sprawia, że okno staje się elementem ważniejszym w aranżacji wnętrza. Kolor biały, beżowy czy szary rolet to najlepszy wybór, jeśli wnętrze urządzone jest tylko w kolorach neutralnych. Zachowana zostanie spójność kolorystyczna. Jeśli można wybrać barwę wyrazistą i taką się wybierze, to pojawia się dylemat, która jest najlepsza. Będzie to jedna z tych, jakie są już we wnętrzu. Jeśli są różne kolory wyraziste w wystroju, to trzeba zdecydować się na jeden z nich . Można kierować się oddziaływaniem barw na psychikę. Każdy kolor ma specyficzne oddziaływanie. Wybierze się ten, którego wpływ uzna się za korzystniejszy dla siebie. Gdy w salonie są kolory niebieski i żółty, można wybrać rolety niebieskie, jeśli potrzebuje się więcej spokoju. Gdy w sypialni są akcenty fioletu i jasnej zieleni, a potrzebuje się więcej optymizmu, warto wybrać zieloną roletę.

Wybór rolety a atmosfera wnętrza

Wystrój okna ma duży wpływ na atmosferę wnętrza. Wybierając nowe rolety, można dodać mu ciepła i przytulności. Można też wybrać takie, by wzmocnić lekkość i świeżość aranżacji. Wpływ ten jest wyraźny zwłaszcza wtedy, gdy nowy nabytek dla okna ma mieć kolor wyrazisty. By dodać aranżacji ciepła, trzeba wybrać ciepły kolor np. pomarańcz, brąz, czerwień. Te kolory dodają także przytulności. Gdy wnętrze ma stać się bardziej przytulne, można też wybrać roletę w ciemnym kolorze. Kolory ciemne tak samo, jak ciepłe, wzmacniają tę cechę. Wnętrze stanie się dzięki nim także bardziej zaciszne. Dla uzyskania takiego efektu można wybrać granat, ciemną zieleń albo barwę antracytową. Klimat lekkości i świeżości podkreśli się, jeśli osłona okienna będzie biała lub kremowa. Idealne są także kolory jasne i chłodne oraz pastelowe. Rolety seledynowe, błękitne, w kolorze lawendy będą idealne. Wrażenie świeżości i lekkości aranżacji pojawi się też wraz z różową roletą. Musi to być jednak mocno rozbielony jej odcień.

Wystrój okna pasujący do stylu pomieszczenia

Wybierając roletę, trzeba mieć na uwadze styl wnętrza. Musi ona z nim harmonizować. Jeśli obecność wybranego stylu we wnętrzu jest mało odczuwalna, to wraz z nowymi roletami można go wzmocnić. Modne teraz jest urządzanie pomieszczeń w stylu botanicznym i tropikalnym. Nowa roleta może pomóc w stworzeniu takich aranżacji. Wystarczy wybrać zieloną albo ozdobioną wzorem w liście. Styl morski wzmocni wybór barwy niebieskiej. Rolety w białe i niebieskie paski także będą znakomitym wyborem. Jeśli wystrój jest romantyczny, ideałem w wystroju okna są barwy pastelowe. Można powiesić w oknie lekkie i zwiewne zasłony. To nic, że są prześwitujące. To tylko ozdoba. Od ochrony prywatności wieczorem jest roleta. Gdy mocniej ma ona akcentować styl romantyczny, można wybrać taką, na której widnieje wzór w kwiaty. Styl orientalny podkreślą rolety w kolorze pomarańczowym i cynamonowym. Można też wybrać takie w orientalne wzory. Dla wnętrz w stylu ekologicznym wybierze się wersję bez wzorów i w jednym z kolorów natury.

Ważne cechy praktyczne rolet

Nawet, gdy patrzy się głównie na to, czy roleta pasuje do wystroju, nie można pominąć kwestii praktycznych. Wszystkie rolety chronią prywatność po zmroku, gdy zapali się światło. Gdy idzie się spać, więc ma być ciemno, cenne jest, że chronią wnętrze przed światłem ulicznych latarni. Jeśli ta ochrona ma być ponadprzeciętna, trzeba wybrać wersję podgumowane. Zapewniają idealne zacienienie. Dla wnętrz mocno nasłonecznionych można wybrać rolety z powłoką odbijającą promienie słońca. Warto też zainteresować się roletą dzień noc. Przyda się, jeśli zamierza się zrezygnować z firanek. Ustawiona w pozycji dziennej chroni prywatność tak, jak firanka.

Jaką nową roletę wewnętrzną wybrać?

Jaka roleta jest najlepsza, to zależy, jaki jest wystrój i jaki efekt ma dać jej powieszenie. Można dzięki niej podkreślić wystrój, a można też wzmocnić pewne jego cechy. Wybierze się roletę w kolorze pasującym do aranżacji. Zarazem taką, która pomoże stworzyć wymarzony klimat wnętrza i będzie pasować do stylu. Na wszystkie te aspekty należy zwrócić uwagę, by wybrać kolor rolety, który będzie idealny pod każdym względem. Niekiedy potrzebna będzie inna niż najpopularniejsza roleta np. podgumowana. Do przytulnej sypialni wybierze się roletę w ciepłym kolorze. Gdy ważne jest zapewnienie idealnej ciemności w nocy, będzie ona podgumowana. Jeśli sypialnia jest neutralna, a chce się wzmocnić jej pogodne oddziaływanie, warto wybrać jasnozieloną roletę. Musi być coś jeszcze w tym kolorze we wnętrzu, by zachować spójność kolorystyczną. W małym jasnym salonie najlepiej ozdobić okna białymi roletami.