Sporty wodne i ich rodzaje

Sporty wodne i ich rodzaje

Sporty wodne od dłuższego czasu cieszą się rosnącą popularnością nie tylko wśród dorosłych, ale również wśród dzieci. Dzięki sportom wodnym można nie tylko poprawić swoją wydolność, ale również spędzić miło czas na łonie natury. Uprawianie sportów wodnych generuje niesamowite emocje, dając poczucie wolności oraz szczęścia. Jakie jednak rodzaje sportów wodnych możemy wymienić?
Sporty wodne kojarzone są głównie z letnim wypoczynkiem, ponieważ większość osób uprawia je, wybierając się na wakacje, jednak z tych przyjemności można korzystać już od późnej wodny do wczesnej jesieni, o ile oczywiście pogoda na to pozwala. Wiele sportów wodnych możemy uprawiać w kraju, nad samym Bałtykiem, jednak jeśli chodzi np. o nurkowanie, to warto wybrać się nieco dalej, podziwiając piękno raf koralowych. Jeśli chodzi natomiast o same sporty wodne, to możemy podzielić je na kilka rodzajów, a mianowicie na sporty w wodzie, sporty na powierzchni wody, a także sporty podwodne.


Sporty wodne w wodzie

Najpopularniejszym sportem wodnym uprawianym w wodzie jest oczywiście pływanie, które może być uprawiane przez cały rok, zarówno na świeżym powietrzu, jak i na krytych basenach. Dosyć ciekawą odmianą tego sportu jest tzw. pływanie synchroniczne, które łączy w sobie elementy pływania, gimnastyki oraz tańca. Wśród pozostałych sportów wodnych mieszczących się w tej kategorii warto wymienić również snorkeling, piłkę wodną aqua aerobic oraz skoki do wody.


Sporty wodne na powierzchni wody

Sporty wodne mogą być z powodzeniem uprawiane nie tylko w samej wodzie, ale również na jej powierzchni. Mowa tutaj przede wszystkim o dosyć ekstremalnych dyscyplinach, które wymagają nie lada odwagi. Można do nich zaliczyć w szczególności sporty wodne na desce takie jak surfing, windsurfing, kitesurfing, wakesurfing oraz narciarstwo wodne. Jeśli chodzi o deski do wakesurfingu, czy też do pozostałych dyscyplin, to bez problemu można zakupić je w każdym sklepie zajmującym się sprzedażą akcesoriów do sportów wodnych. Jeśli jednak przygoda ze sportami wodnymi na desce nie będzie trwała zbyt długo, to taką deskę można bez problemu wypożyczyć w wielu punkach znajdujących się przy plaży. Choć sporty wodne na powierzchni wody kojarzą się głównie z wymienionymi powyżej dyscyplinami, to jednak można do nich również zaliczyć dyscypliny wymagające użycia kajaków, pontonów oraz łodzi. Wracając jednak do sportów przy użyciu deski, to warto wspomnieć, iż obecnie cieszą się one największą popularnością wśród wszystkich możliwych do uprawiania sportów wodnych. Warto zatem przyjrzeć im się nieco bliżej.

Surfing i windsurfing

Aby możliwe było uprawianie surfingu oraz windsurfingu potrzebne są odpowiednie warunki pogodowe. Choć w Polsce znajdują się miejsca, gdzie można uprawiać te sporty wodne, to jednak znacznie lepiej wybrać się tam, gdzie warunki pogodowe są do tego wręcz stworzone. Surfing ma obecnie wiele odmian. Jeśli do deski dołączymy żagiel, to dyscyplina zamienia się wówczas w windsurfing. Żagiel zapewnia dodatkowy napęd, który pozwala nabrać wiatru, a co za tym idzie, również prędkości. Sport ten wymaga wprawdzie nieco większej ilości siły, jednak bardzo dobrze buduje mięśnie ramion.

Kitesurfing

Kitesurfing to zyskująca coraz większa popularność odmiana surfingu, w której rolę napędu pełni latawiec. W przypadku tej dyscypliny sportowej nie potrzeba wysokich fal, a jedynie odpowiedniej siły wiatru, dlatego też zaliczana jest ona do typowo ekstremalnych sportów. O ile oczywiście wiatr sprzyja kitesurfing, można uprawiać nie tylko w morskich akwenach, ale również na jeziorach. W Polsce kitesurfing staje się coraz popularniejszy nad Morzem Bałtyckim.

Wakebording

Ostatnim dosyć popularnym rodzaje sportu wodnego jest tzw. wakebording, który wymaga użycia jako napędu motorówki. Na czym jednak polega ta dyscyplina sportu wodnego? Do specjalnie skonstruowanej i przystosowanej łodzi przyczepia się linę, która trzymana jest przez osobę znajdującą się na desce. Uprawianie tego sportu wymaga jednak dużej koordynacji ruchowej, siły, a także kontroli własnego ciała. W przypadku nieco bardziej zaawansowanego wakebordingu stosowane są również elementy akrobacji oraz wyskoki ponad wodę, co wymaga jednak sporej odwagi. Sport ten z powodzeniem może być uprawiany nie tylko na otwartych wodach, ale również w tzw. wakeparkach, jednak zamiast łodzi używa się wówczas specjalnego wyciągu.

Czytaj także:


Sporty podwodne

Ostatnim rodzajem sportów wodnych są sporty odbywające się pod powierzchnią wody, wśród których wyłania się oczywiście tradycyjne nurkowanie, a także tzw.c freediving, czyli nurkowanie na wstrzymanym oddechu i bez użycia akwalungu. Jeśli chodzi natomiast o klasyczne nurkowanie, to dzięki tej dyscyplinie można podziwiać podwodny świat, który kryje wiele tajemnic i przepięknych zakątków. Nurkowanie przeznaczone jest jednak nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Kursy nurkowania dla dzieci organizowane są w wielu miejscach, podobnie ja kursy nurkowania dla dorosłych. Im wcześniej się zacznie, tym lepiej. Dlaczego? Z tego względu, ponieważ im człowiek starszy, tym bardziej się boi.