Laptop Macbook Pro Touch Bar 13″ 1TB – wady i zalety

Laptop Macbook Pro Touch Bar 13″ 1TB – wady i zalety

Pomimo wszystkich kwarantann i pandemii, Apple celowo aktualizuje swoją linię laptopów. W ciągu zaledwie sześciu miesięcy na rynku pojawił się nowy MacBook Pro 16″ (zamiast poprzedniego 15″), MacBook Air, a teraz MacBook Pro 13″. Wszystkie mają nową klawiaturę Magic Keyboard i, oczywiście, nowoczesne „wypchanie”. Testujemy je przy użyciu naszej zaktualizowanej metodologii i porównujemy je zarówno z ich poprzednikami, jak i między sobą.

Większa moc, większa użyteczność

MacBook Pro 13″ z 2020 roku to mile widziana aktualizacja dla wszystkich, którzy szukają notebooka tak kompaktowego i sprawnego, jak to tylko możliwe, z systemem macOS. Wszystkie notebooki otrzymały nową klawiaturę (taką samą jak w 16-calowych MacBookach Pro), która zastąpiła ultra-niskoprofilowego „Motyla”, a starsze konfiguracje mogą się pochwalić procesorami nowej generacji. Poza tym laptop nie zmienił się zbytnio w stosunku do poprzedniej generacji.

Bezpieczeństwo i wygoda

Laptop Macbook Pro Touch Bar 13" 1TB – wady i zaletyTradycyjnie dla Apple, w MacBooku Pro 13″ 2020 głośniki, mikrofony (jest ich kilka) i gładzik są wykonane na najwyższym poziomie. Touch Bar sprawia, że praca z każdą aplikacją jest wygodniejsza. Na życzenie użytkowników przycisk Esc stał się fizyczny, więc korzystanie z Touch Bara jest teraz wyjątkowo przyjemne. Skaner linii papilarnych, w połączeniu z biblioteką kluczy iCloud, pozwala zapomnieć o wpisywaniu haseł. Pakiet zabezpieczeń sprzętowych i programowych opartych na zaprojektowanym przez Apple układzie T2 chroni dane użytkownika za pomocą silnego szyfrowania, które nie wpływa negatywnie na wydajność. Nawet jeśli intruz wejdzie w posiadanie laptopa, nie ma możliwości uzyskania Twoich danych bez Twojego hasła, a ponadto możesz użyć iCloud do zdalnego wymazania i zablokowania komputera. Ekran zaprojektowany z myślą o Twojej wygodzie. Wyświetlacz Retina True Tone jest niesamowity. Charakteryzuje się żywą, wierną reprodukcją kolorów z głęboką paletą barw i paletą DCI-P3 oraz wysoką maksymalną luminancją 500 nitów. Czcionki o wysokiej rozdzielczości wyglądają pięknie i naturalnie, a odcienie True Tone dostosowują się do różnych warunków oświetlenia, dzięki czemu obrazy wyglądają ładniej, a oczy są mniej zmęczone.

Opakowanie, kompletowanie i projektowanie

Notebook jest dostarczany w tradycyjnym białym pudełku Apple z minimalistycznym „profilowym” obrazem samego urządzenia na przedniej powierzchni. We wnętrzu również nie ma niespodzianek. Kabel ze złączami USB-C na obu końcach, średnia ładowarka 60W z gniazdem USB-C, ulotki i naklejka z jabłkiem.

Ekran

Przednia powierzchnia ekranu jest najwyraźniej wykonana z płyty szklanej, przynajmniej sztywność i odporność na zarysowania są tam zapewnione. Zewnętrzna strona ekranu jest gładka jak lustro i ma słabe właściwości oleofobowe (tłuszczoodporne). Palec ślizga się po powierzchni ekranu z mniejszym oporem, odciski palców nie pojawiają się tak szybko, a usuwa się je nieco łatwiej niż w przypadku tradycyjnego szkła.

Klawiatura

MacBook Pro 16 i MacBook Air już dostały nową klawiaturę, więc teraz przyszedł czas na MacBooka Pro 13. Klawiatura Butterfly, która miała bardzo krótki skok klawiszy i była krytykowana za problemy z trwałością, ustąpiła miejsca standardowej klawiaturze nożycowej. Głębokość skoku wynosi 1 mm i w dotyku przypomina starsze MacBooki (2015 i starsze). Krótko mówiąc, jeśli wahałeś się przed zakupem ostatniego modelu ze względu na klawiaturę, klawiatura Magic na pewno przypadnie Ci do gustu.

Producent wprowadził też szereg mniejszych zmian: klawisz Esc jest ponownie fizyczny, blok klawiszy strzałek jest teraz łatwiejszy do odnalezienia na ślepo, a klawisz zasilania został przesunięty nieco na bok. Zamiast kilku klawiszy funkcyjnych, notebook nadal posiada Touch Bar, choć dyskusja na temat jego użyteczności i przydatności wciąż trwa.

Touchpad

Tradycyjny touchpad nie uległ żadnym zmianom i to chyba dobrze – touchpad Apple wciąż uchodzi za złoty standard wśród notebooków pod względem wygody i ergonomii. Interakcja z tą kontrolką w macOS jest dopracowana i dopracowana do perfekcji – nie ma absolutnie na co narzekać. Identyfikator panelu jest inny niż w poprzednim modelu, ale wszystkie jego parametry są absolutnie identyczne. Jasność przekracza 500 nitów, a kontrast jest na znakomitym poziomie – 1600:1. Dodatkowe pomiary spektrofotometrem X-Rite i1 Pro2 oraz specjalistycznym oprogramowaniem CalMAN wykazały, że odwzorowanie barw jest już domyślnie idealnie dokładne, co sprawia, że nie ma sensu go powtarzać.

Zobacz koniecznie:

 

Układ chłodzenia

W nowym MacBooku zastosowano dotychczasowy system chłodzenia z dwoma wentylatorami, który jest zazwyczaj cichy przy umiarkowanym lub niskim obciążeniu. Przy minimalnej prędkości obrotowej wentylatory są słyszalne tylko po zbliżeniu notebooka do ucha, a regulacja obrotów jest całkowicie zależna od obciążenia procesora. Przy obciążeniu zintegrowanej grafiki, wentylatory zazwyczaj nawet się nie włączają. Jednakże, gdy tylko procesor zostanie znacznie obciążony, hałas systemu chłodzenia zauważalnie wzrasta. Przy umiarkowanym obciążeniu hałas osiąga zazwyczaj 36 dB(A), natomiast przy maksymalnym obciążeniu 42,1 dB(A). Jak widzimy, nowy MBP 13 jest identyczny z poprzednim modelem pod względem poziomu hałasu.

Koncentracja na wydajności

13-calowy MacBook Pro 2020 jest idealny dla każdego, kto marzył o potężnym, a jednocześnie kompaktowym laptopie. Apple przemyślało dostępne konfiguracje i sprawiło, że wybór jest tak szeroki, jak to tylko możliwe. Do wyboru są czterordzeniowe procesory Intel Core 8. lub 10. generacji, a najmocniejsze konfiguracje mogą pochwalić się wydajną zintegrowaną grafiką. Potrzebujesz dużej ilości pamięci RAM do obsługi wymagających aplikacji? Dostępny z 8, 16 i 32GB LPDDR3 lub LPDDR4X RAM (w zależności od generacji procesora). Potrzebujesz więcej miejsca? W skład linii wchodzą laptopy o pojemności od 256 GB do 4 TB. A wszystko to w eleganckim, stylowym opakowaniu, które waży mniej niż półtora kilograma! Każdy, kto widział, jak urządzenia Apple współdziałają ze sobą, wie już, jakie funkcje są bez nich niewyobrażalne. Proste udostępnianie plików za pośrednictwem AirDrop, bezproblemowa synchronizacja plików za pośrednictwem iCloud, przekazywanie wiadomości i połączeń do urządzenia znajdującego się w pobliżu i wiele więcej. MacOS Catalina przenosi interakcję z urządzeniami na wyższy poziom i czyni ją jeszcze potężniejszą – pozwala zamienić iPhone’a w skaner, a iPada wykorzystywać do uruchamiania profesjonalnych aplikacji na komputerze Mac za pomocą Sidecar.

Mobilność i rozszerzalność

Przenośność 13-calowego MacBooka Pro to ogromna zaleta dla tych, którzy często się przemieszczają. I choć jest mały i dość wydajny, jego żywotność baterii jest dużym plusem: do 10 godzin pracy. Co najlepsze, jest to czas „uczciwy” – przy komfortowej jasności wyświetlacza, włączonym Wi-Fi i średnim obciążeniu procesora. Porty Thunderbolt 3 zmieniają MacBooka Pro 13″ w najwyższej klasy komputer stacjonarny: dyski zewnętrzne, monitory, zewnętrzne dyskretne karty graficzne i dowolne adaptery, a także huby – potencjał tego kompaktowego laptopa jest hipnotyzujący!